Gündem

Eski AKP'li vekil Prof. Mazhar Bağlı: 15 Temmuz'da insanlar alçaktan uçan uçağa kafa atarak şehit oldu

Bağlı'nın ifadeleri kısa sürede sosyal medyada gündem oldu

14 Temmuz 2022 08:24

Eski AKP Şanlıurfa Milletvekili Mahzar Bağlı, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında "insanların, alçaktan uçan F-16'lara kafa atarak şehit olduklarını" savundu.

AKP'li Prof. Dr. Mazhar Bağlı, HaberTürk'te katıldığı programda 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin olarak konuştu. 

Bağlı, "FETÖ terör örgütü darbeye kalkıştığı zaman ilk defa toplum kimsenin tahmin edemeyeceği ve öngöremeyeceği şekilde büyük bir kahraman destanı yazarak inanılmaz başarı elde etti. 15 Temmuz gecesi insanlar, 11. katta alçaktan uçan F-16’lara kafa atarak şehit oldular" ifadesini kullandı.

Bağlı'nın ifadeleri kısa sürede sosyal medyada gündem oldu. 

Bir dönem AKP milletvekilliği ve MKYK üyeliği yapan Mahzar Bağlı, 15 Mart 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın tarafından Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörlüğü görevine atandı. Bağlı, YÖK tarafından 26 Mart 2020 tarihinde disiplin cezaları yüzünden rektörlük görevinden alındı. Bağlı şu an AKP'li Esenler Belediyesi'nde Bilim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyor.

"Mecazi olarak söyledim"

Programın ilerleyen bölümlerinde program sunucuları, sözlerine ilişkin olarak sosyal medyadaki tepkileri hatırlatınca, Mazhar Bağlı, "uçağa kafa atma" iddiasını "mecazi olarak söylediğini" öne sürdü.