Politika

Eski AKP Genel Başkan Yardımcısı Özdağ: Davutoğlu Türkiye İttifakı'nı destekliyor

Ahmet Davutoğlu, 15 sayfalık bir manifesto yayımlamıştı

24 Nisan 2019 14:46

Eski AKP Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ ve eski AKP Milletvekili Emin Şirin, Türkiye İttifakı tartışmalarına ilişkin görüşlerini paylaştı. Özdağ, Ahmet Davutoğlu'nun Türkiye İttifakı'na destek verdiğini açıklarken, Emin Şirin ise CHP ile AKP arasında görüşmelerin olduğunu ve Cumhurbaşkanı'nın yetkilerini paylaşması halinde CHP'nin yarı başkanlık sistemi gibi bir formül üzerinde durduğunu söyledi.

Artı Gerçek'ten Can Bursalı'nın haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yerel seçimin ardından Twitter hesabından yaptığı 'Türkiye İttifakı' vurgusu üzerine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Erdoğan'ın Türkiye İttifakı çağrısına tepki göstererek, "Ülke bazlı siyasi bir ittifak olamaz. Bizim ittifakımız cumhur'ladır, bizim ittifakımız AKP'li kardeşlerimledir. Siyasi görüş ayrılıklarını elbette kenara itmeyiz. Kafamızdaki soru işaretleri çoğalmıştır"dedi. Bahçeli'nin sözlerinin ardından Erdoğan bir açıklama daha yaptı. Erdoğan, Türkiye İttifakı ifadesinin Cumhur ittifakının farklı bir versiyonu olduğunu belirterek "Biz şu anda 82 milyonu ayırarak konuşamayız. 82 milyonu biz bir ittifak içerisinde ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ olarak topluyoruz. Kastımız da budur" dedi.

Türkiye İttifakı'yla ilgili tartışma sürerken, Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından sızdığı iddia edilen 8 maddelik “Türkiye İttifakı’nın ve Türkiye Ortak Paydasının Mutabakat Esaslarına İlişkin Temel Tespitler” metni haber sitelerinde yayımlandı.  Eski AKP Milletvekili Emin Şirin de gazeteci Çağlar Cilara'nın Youtube kanalındaki programında, AKP'den 15 gün önce CHP'ye ekonomideki sorunların çözümü için birlikte hareket etme teklifi gittiğini ileri sürdü. 

Türkiye İttifakı'na ilişkin tartışmalar sürerken eski AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu da, 15 sayfalık bir manifesto yayınlayarak, Cumhurbaşkanlığı Sistemi'nden dış politikaya, ekonomiden siyasetteki gerginliklere kadar çok sayıda konuya ilişkin görüşlerini açıkladı.

"Davutoğlu, Türkiye İttifakı'nı önemsiyor"

Ahmet Davutoğlu döneminde AKP Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan eski Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, Davutoğlu'nun yayınladığı manifestoyla ilgili görüşlerini aktarırken Davutoğlu'nun Türkiye İttifakı'na destek verdiğini söyledi.

Özdağ, "Sayın Ahmet Davutoğlu, tespitlerinde, AK Parti içinde bir ittifakın olmasına, AK Parti'nin fabrika ayarlarına geri dönmesine vurgu yapıyor. Davutoğlu, önce AK Parti'nin içindeki ittifakın sağlanmasını istiyor, ardından da Türkiye İttifakı'na destek veriyor ve önemsiyor" yorumunu yaptı.

Emin Şirin ise Cumhurbaşkanı'nın Türkiye İttifakı çıkışından çok önce CHP'ye birlikte hareket etme teklifinin gittiğini ifade ederek, "Türkiye ekonomi ve dış politika adında iki buz dağıyla karşı karşıya. İktidar bir çıkış yolu arıyor. Ekonomi konusundaki istişarelerde CHP kanadından Hazine ve Maliye Bakanlığı için İş Bankası'nın 29 Mart 2019'da istifa eden Ersin Özince'nin ismi önerildi" dedi. Şirin, Türkiye İttifakı'nın mutabakat metni olduğu iddia edilen sekiz maddelik metnin Cumhurbaşkanlığı tarafından sızdırıldığını ileri sürerek, şunları söyledi:

"İlk yedi maddede uzlaşılır. Ancak 'Türkiye’nin siyasal icrasının merkezi olan Cumhurbaşkanlığını Ülke Liderliği olarak kabul etmek ve konumlandırmak. Cumhurbaşkanının Hükümet etme görevinin yanısıra Devletin başı olma ve devleti temsil etme ödevi kapsamında Ülke Liderliği olarak yürüttüğü faaliyetleri desteklemek ve güçlendirmek' denilen sekizinci madde, 'Gelin koltuk değneği olun' çağrısıdır. CHP bunu kabul etmez. Kabul ederse kitlesine anlatamaz. CHP, yarı başkanlık sistemi gibi bir formülün üstünde duruyor. Yasama ve yargı konularında Cumhurbaşkanı'nın yetkilerini paylaşıp TBMM'yi güçlendirmesini istiyorlar."

"Erdoğan yetkilerini paylaşmayı kabul ederse, Türkiye gemisi kurtulabilir" 

Türkiye İttifakı'nın Türkiye'nin sorunlarının çözümü için gerekli olduğunun da altını çizen Şirin, "Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı'nın meşruiyeti konusunda hiçbir tartışma yok. Ancak Erdoğan yetkilerini paylaşmayı kabul ederse, ekonomi ve dış politika buz dağlarına çarpmak üzere olan Türkiye gemisi kurtulabilir" diye konuştu. Erdoğan'ın parlamenter sisteme geri dönüş için AKP tabanını 24 saat içinde ikna edebileceğini söyleyen Şirin, CHP'nin 17 yıllık iktidar dönemindeki yanlışların düzeltilmesi konusunda işbirliğinin önemli olduğuna vurgu yaptı.