Dünya

Eski ABD Temsiler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin eşine saldıran DePape'nin yargılanmasına 23 Ekim'de başlanacak

22 Mart 2023 23:54

Eski ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin eşi Paul Pelosi’ye saldıran David DePape’nin federal suçlardan yargılanmasına 23 Ekim’de başlanacak.

DePape, San Francisco Yüksek Mahkemesinde bugün tekrar hakim karşısına çıktı. DePape’nin, elleri ve ayakları kelepçeli şekilde, üzerinde turuncu hapishane elbisesiyle getirildiği duruşmada federal savcılar, savunmanın artık yargılanmaya başlanması için tüm hazırlıklara sahip olduğunu belirtti.

Yaklaşık 9 dakika süren duruşma sonunda hakim, DePape’nin 23 Ekim 2023’te yargılanmasına başlama kararı verdi.

43 yaşındaki DePape, ABD devlet görevlisini hedef almak ve eşine saldırmak, cinayete teşebbüs, konuta tecavüz ve ölümcül bir silah ile saldırı dahil olmak üzere birçok suçlamayla karşı karşıya bulunuyor. Sanığın, söz konusu federal davada suçlu bulunursa 30 yıla kadar, eyalet tarafından açılan ayrı davadan ise ömür boyu hapis cezası alabileceği belirtiliyor.

DePape, en son 28 Aralık 2022’de yapılan duruşmada, hakkındaki federal ve eyalet tarafından yöneltilen tüm suçlamaları reddetmişti.

Ne olmuştu? 

Zanlı David DePape, 28 Ekim 2022'de Pelosi'nin San Francisco'da bulunan evine yerel saatle 02.27'de girmiş ve 82 yaşındaki eşi Paul Pelosi'nin kafasına çekiçle vurarak ağır yaralamıştı.

DePape'nin saldırı sırasında, "Pelosi nerede?" diye bağırdığı ve Paul Pelosi'yi bağlamaya çalışarak "Şimdi Nancy'i bekliyoruz." dediği iddia edilmişti.

Olay gecesi polis tarafından gözaltına alınan DePape'nin, 3 Kasım 2022'de yapılan ilk duruşmasında, Nancy Pelosi'nin evine zorla girmek, kocasını darbetmek ve Temsilciler Meclisi Başkanı'nı kaçırmaya çalışmakla suçlanarak kefaletsiz yargılanmasına hükmedilmişti.