Gündem

Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nden organik gübre hamlesi

Erzurum Büyükşehir Belediyesi organik gübre üretimi için kolları sıvadı ve seri üretim için gün saymaya başladı. Başkan Mehmet Sekmen, "Şehrimizde geleneksel bir söz olan “Cann” adını verdiğimiz gübremizin laboratuvar ve patent işlemleri tamamlandı"dedi

27 Mart 2024 14:01

T24 / Orhan Bakırcı

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, laboratuvar ve patent işlemleri tamamlanan sıvı ve katı gübre ile bitkisel üretimin desteklenmesi amaçlandığını vurguladı. Bu çerçevede yapılan tanıtım toplantısı İbrahim Erkal Dadaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapıldı. Sektör temsilcileri, üreticiler, akademisyenler, çiftçiler ve davetlilerin katıldığı programda Büyükşehir Belediyesi’nin üreteceği Can Gübresi görücüye çıktı. Programda Erzurum Ziraat Odası Başkanı İslam Yıldırım, Ziraat Mühendisi Yakup Görenç ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Kılıç çalışma ile ilgili bilgi verdi.

“İşin ucundan tuttuk, sürece dahil olduk”

22 yıl önce izlenen yanlış tarım ve hayvancılık politikaları yüzünden üretim sürecinin sekteye uğradığını ifade eden Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, “Ancak Hükümetimizin 22 yılda hayata geçirdiği dev proje ve yatırımlar sayesinde tarımsal üretimin yeniden cazibe kazanmaya başladığı da, artık su götürmez bir gerçektir. Bugün merkezi hükümetimizin üretimi teşvik edip, artırmaya yönelik olarak attığı yüzlerce teşvik adımı var. Üreticinin maliyetine ortak olma, ürettiği ürüne pazar ve piyasa oluşturma ya da satın alma şeklinde atılan bu adımlar, üreticinin toprağına ve emeğine yeniden değer katmıştır. Zaten resmi üretim rakamlarına da bakılacak olunursa; Türkiye’de tarımsal üretimin her geçen yıl gelişme kaydettiği ve artış gösterdiği rahatlıkla görülecektir. Tabi yerel yönetimler olarak bizler de bu gelişim sürecine sadece seyirci kalmakla yetinmedik. İşin ucundan bizler de tuttuk, sürece bizler de dahil olduk.” diye konuştu.

“Elimizi taşın altına koyduk”

Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek gübre üretimine başladıklarını ifade eden Başkan Sekmen, “Şehrimizde geleneksel bir söz olan “Cann” adını verdiğimiz gübremizin laboratuvar ve patent işlemleri tamamlandı. Cann Gübre Projemiz ile bitkisel üretimi desteklemek amacıyla yerli ve milli ibareli bir ticari ürün tasarlayarak ihraç edilebilir bir model oluşturduk. Bilindiği gibi zirai ilaç kalıntılarından dolayı her yıl Avrupa’ya gönderilen ürünlerimiz geri gönderilmektedir. 2023 yılında da 430 parti ürünümüz geri gönderilmiştir.

Türkiye’de tarıma dayalı sanayinin temel taşlarından biri olan gübre üretimi için biz de elimizi taşın altına koyduk ve “Cann Gübre”yi ürettik. Projemizle birlikte yıllık ortalama 6 milyon ton olan kimyasal gübre ithalatı ile döviz çıktısını en aza indirgeyerek, tarımda kimyasal gübre kullanımını ortadan kaldırıp tamamen organik üretime dayalı bir tarım materyali kullanımına zemin hazırlamayı da hedefliyoruz. Bu arada Tarım ve Hayvancılıkta da bölgesinin lider şehri olan Erzurum’umuzda; saatte 1.5 ton gübre serpme, 213 dekar tarla ve ağaç ilaçlama kapasitesine sahip DJİ Agras T40 Zirai İlaçlama Dronumuz sayesinde modern tarım teknikleri ile çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.