Gündem

Erkeklerin damsız kabul edilmediği ve giriş ücreti alındığı avukatlar partisine ceza

TİHEK, erkeklerin işletmeye eşsiz alınmaması uygulamasının, “ayrımcılık yasağının ihlali” olduğuna karar verdi

12 Ocak 2023 07:17

Ankara Barosu Başkanlığı, geçen yıl 28 Mayıs Cumartesi günü, ünlü bir eğlence mekânında, “Avukatlar Partisi” düzenledi. Yapılan duyuruda, partiye giriş biletinin 60 lira olduğu, ancak kadınlardan bu ücretin alınmayacağı bildirildi. Ayrıca erkek avukatların, mekâna, “damsız” girişine de izin verilmedi. Söz konusu uygulamanın ayrımcılık sayıldığı kanaatine varan Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), Ankara Barosu ve eğlence mekânına 35’er bin TL ceza verdi.

Hürriyet'te yer alan habere göre, partiye giden Ankara Barosu avukatlarından Vural Yıldırım, hem Ankara Barosu Başkanlığı’nı hem de avukatlar partisine ev sahipliği yapan eğlence mekânını, "ayrımcılık yasağı"nı ihlal ettiği gerekçesiyle TİHEK’e (Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu) şikâyet etti.

İşletme, TİHEK’e gönderdiği savunmasında, kadına karşı şiddet vakalarının artması nedeniyle bu mağduriyete dikkat çekmek için cumartesi geceleri kadın müşterilerden ücret almadıklarını bildirdi. İşletme, içeri eşsiz almama kuralının da, “erkek sayısının fazla olması halinden kadınların rahatsız olabileceği” gerekçesiyle uygulandığını belirtti.

TİHEK, yapılan şikâyeti 12 Kasım 2022'de karara bağladı. Erkeklerin işletmeye eşsiz alınmaması uygulamasının, “ayrımcılık yasağının ihlali” olduğuna karar vererek, hem işletmeye hem de Ankara Barosu’na 35’er bin TL idari para cezası uygulanmasına hükmetti.