Gündem

Sedat Peker hakkında bir yakalama kararı daha

Organize suç örgütü lideri  Sedat Peker “sesli, yazılı veya görüntülü iletiyle alenen hakaret” ve “iftira” suçlarından 6 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle yargılanıyor

18 Ocak 2022 13:53

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in eski Başbakan Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım’a yönelik iddialara ilişkin yargılandığı davada yakalama kararı çıkarılmasına karar verildi.  Peker hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine Mayıs 2021 yılında da yakalama kararı çıkarılmıştı.

Sözcü gazetesinden Sevgim Begüm Yavuz'un haberine göre, Sedat Peker’in, Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım’a yönelik iddialarına ilişkin “sesli, yazılı veya görüntülü iletiyle alenen hakaret” ve “iftira” suçlarından 6 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın ilk duruşması yapıldı.

Anadolu 47. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya sanık Sedat Peker'in avukatı Ersan Barkın ile müşteki Erkan Yıldırım'ın avukatı Muhammed Gök katıldı. Duruşmaya basın mensupları alınmadı.

Mahkeme tutanağına yansıyan bilgiye göre, Sedat Peker hakkında başka dava dosyalarında yakalama kararı olduğunu söyleyen Peker'in avukatı Ersan Barkın, “Bu yakalama kararlarının infazı halinde ya da müvekkilin adil yargılanabileceği düşünerek Türkiye'ye dönmesi halinde kendisinin savunması mahkemenizce alınabilecektir. İddianameye konu eylem müştekinin Venezuela'ya ziyarete gitmesi ve ziyaret sırasında serbest liman bölgesini de ziyaret edip burada alan başka bir Türk tarafından kiralamada bulunmasıdır. Müvekkilin üzerine atılı hakaret suçu uzlaşmaya tabii olduğu halde, uzlaşma isteğimiz de bulunmadığı halde, soruşturma aşamasında uzlaşma hükümleri uygulanmaksızın müvekkil hakkında dava açılmıştır” dedi.

Youtube videolarında birçok kişi hakkında iddialar olduğunu söyledi

Sedat Peker'in 7 ayrı Youtube videosu olduğunu ve bu videolarda birçok kişi hakkında bazı iddialarda bulunduğu halde bu iddiaların değerlendirilmediği ve dikkate alınmadığını söyleyen avukat Barkın, Erkam Yıldırım'ın şikayeti sonrasında bu davanın açıldığını belirtti.

Avukat Ersan Barkın, “Biz müştekinin şikayeti üzerine açılmış olsa da, müvekkilin beyanlarının bu şekilde yargılamaya konu olmuş olmasından dolayı memnunuz” dedi.

Dosya kapsamında müvekkilinin beyanlarının kaynağının FETÖ olduğunun belirtildiğini söyleyen avukat Barkın, müvekkilinin FETÖ ile irtibatlı olduğuna dair tüm beyan ve iddiaları reddettiklerini söyledi.

İşi gereği sürekli yurt dışına gittiğini belirtti

Sedat Peker'in Youtube'da paylaştığı 7. videosunda Erkam Yıldırım hakkında uluslararası uyuşturucu ticareti içerisinde yer aldığı konusunda iddialarda bulunulduğunu anımsatan Erkam Yıldırım'ın avukatı Muhammed Gök ise şunları söyledi;

“Sanık bu videoda müvekkilin 2021 yılı Ocak ayında 4 gün, Şubat ayında 4 gün olmak üzere Venezuela'ya gidip burada uyuşturucunun rotasını belirlediğini iddia etmiş ise de, müvekkil Venezuela'ya yaptığı ziyaretin 4-8 Aralık 2020 tarihleri arasında TBMM Dostluk Grubu Heyeti'nin Venezuela'ya yaptığı ziyaretle bağlantısı olmayıp, sadece kendi imkanlarıyla kendisi yapmış olup, buradaki tek irtibat aynı uçakla gitmiş olmalarıdır. Müvekkilim iş adamı olup, sürekli yurt dışına seyahatler düzenlemektedir”

Peker'in iddialarını reddetti

Peker'in, müşteki Erkam Yıldırım'ın Halil Falyalı isimli kişinin Kıbrıs'taki otellerinde kaldığına yönelik iddiaları olduğunu söyleyen avukat Gök, “Müvekkil adı geçen bu kişiyi tanımamakta, 5 yıldır Kıbrıs'a dahi gitmemiş, yine bu kişinin otelinde kalmamıştır” dedi.

Uzlaşmak istemedi

Sanık Sedat Peker'in ‘FETÖ’ ile irtibatı olduğuna dair herhangi bir iddia ve beyanları olmadığını belirten avukat Gök, Peker ile uzlaşmak istemediklerini ve şikâyetçi olduklarını söyledi.

Peker hakkında yakalama kararı

Mahkeme, savunmasının alınmasına yönelik sanık Sedat Peker hakkında yakalama kararı çıkarılmasına karar verdi. Öte yandan mahkeme, müştekinin suçtan zarar görme ihtimaline karşı, dava ve duruşmalara katılan olarak kabul edilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

Hakkında organize suç örgütü lideri olmak suçlamasıyla yakalama kararı bulunan Sedat Peker, paylaştığı bir videoda eski başbakanlardan Binali Yıldırım'ın oğlu Erkam Yıldırım'ın Venezuela'ya yeni uyuşturucu güzergâhını düzenlemek için gittiğini söylemişti. Binali Yıldırım ise bu iddiayı reddederek oğlunun, söz konusu ülkeye yardım amaçlı test kiti ve maske götürdüğünü öne sürmüştü. Cumhuriyet gazetesi, Yıldırım'ın Venezuela'da olduğu dönemdeki gümrük kayıtlarında maske ve kit olmadığını ortaya çıkarmıştı. Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi ise "test kiti ve maskelerin bir yolcunun yanında taşıyabileceği miktarda olduğu için gümrük kayıtlarında olmadığını" iddia etmişti.

TIKLAYIN - Sedat Peker hakkında Erkam Yıldırım'a hakaretten dava: 6 yıl 4 aya kadar hapsi istendi