Gündem

Ereğli Organize Sanayi Bölgesi'nde çıkan yangın 11 saatlik çalışmanın sonunda söndürüldü

Kağıt deposunda başlayan yangın sonucunda can kaybı olmazsa yüksek oranda maddi kayıp yaşandı

27 Ekim 2019 09:00

Konya'nın Ereğli ilçesindeki Organize Sanayi Bölgesi'nde bir bisküvi ve şekerleme fabrikasında bilinmeyen bir sebeple çıkan yangın itfaiye ekiplerinin 11 saatlik çalışmasının sonucunda söndürüldü.

Fabrikanın kağıt deposunda başladığı öğrenilen yangının kısa sürede büyümesi üzerine işçilerin ihbarıyla olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi ve iş makineleri sevk edildi. Yangının uzun süre kontrol altına alınamaması üzerine bölgeye yangın söndürme helikopterleri sevk edildi. 11 saat süren çalışmanın sonunda yangın söndürüldü. Ekiplerin soğutma çalışmalarını sürdürdüğü ve fabrikanın ham madde deposunda zaman zaman alevlerin görüldüğü öğrenildi.

"Can kaybı olmadı"

Yangınla ilgili açıklamalarda bulunan Ereğli Belediye Başkan Yardımcısı Osman Nuri Atçeken, "Bize sabah saat 05.00 sularında yangının çıktığı bilgisi geldi. Tabii itfaiye ekiplerine de bilgiler verildi, sağlık ekibi, jandarma, polis emniyet ve Ereğli Belediyesi olarak biz, iş makinelerimiz ve çalışanlarımızla beraber müdahale ettik. Yangının alevlenmesi esnasında Ereğli birlikte oldu aslında. Sadece itfaiye ve Ereğli Belediyesi değil, değerli iş adamlarımızın elinde bulunan yangını söndürebilecek iş makineleri olsun, Ereğli seferber oldu. En büyük desteklerinden bir tanesi de hazır beton santrallerinin pompalarıyla yukarıdan su püskürtmesiyle kontrol altına aldı. Depo kısmında çıkan bir yangındı. Can kaybı hiçbir şekilde olmadı. İşçiler sabah erken saatlerde zaten tahliye edilmişti. Komşu il ve ilçelerimize çok teşekkür ediyoruz. Karaman, Karapınar, Ereğli, Konya Büyükşehir, Emirgazi, Halkapınar ilçelerinden de itfaiye takviyeleriyle yaklaşık olarak 80 civarında itfaiye eri ve 25'in üzerinde itfaiye aracıyla müdahale edildi" şeklinde konuştu.

"Yangının 80-100 milyon civarında bir maddi karşılığı var"

Ereğli Belediyesi Başkan Vekili Serdar Altınok ise "Yangının çıkış sebebi henüz belli değil. Zannediyorum, yangının çıkış sebebinin belirlenmesiyle alakalı da bir çalışma şu an ummalı bir şekilde devam ediyor. İnşallah en kısa zamanda o da belli olacaktır. Fabrikanın depo kısmında yangın çıktığı söyleniyor. Ham maddeler yanmış. Makine, ekipman kısmında herhangi bir sorun olmadığı söyleniyor. Yangının 80-100 milyon civarında bir bedele denk geldiği söyleniyor. Yalnız tabii bunların hepsi maddi şeyler, dediğimiz gibi çok şükür herhangi bir can kaybı yok. Herhangi bir rahatsızlık ya da bir yaralanma söz konusu değil. Hep birlikte, gerçekten vatandaşlarımızın da katkısıyla el birliğiyle yangına müdahale edildi, söndürüldü. Büyük bir faciayı atlattığımızı düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Açıklamaların ardından, Ereğli Belediyesi Başkan Vekili Altınok, Ereğli Belediyesi Başkan Yardımcısı Atçeken yanan fabrikada incelemelerde bulundu.