Gündem

Erdoğan: Küresel krizin etkileri sebebiyle canı yanan vatandaşlarımıza çok daha büyük kazanımlar sağlayacak hazırlıklarımız var

08 Kasım 2022 14:52

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Küresel krizin etkileri sebebiyle canı yanan vatandaşlarımıza çok daha büyük kazanımlar sağlayacak hazırlıklarımız var." dedi. 

Erdoğan, Hasankeyf-Gercüş Tüneli Açılış Töreni’nde konuştu. Erdoğan, "Sevgili Hasankeyfliler, sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Hasankeyfimize kazandırdığımız tünelin ve bağlantı yollarının hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye’nin gelişmesini, ilerlemesini, büyümesini sağlayacak her proje gibi Ilısu Barajı’na da engel olmak isteyenler sayısız iftira ve tehditle karşımıza çıktılar. Sinsi kampanyalara, sabotaj girişimlerine rağmen barajımızı tamamlayarak ülkemizin hizmetine sunduk. Yerleşim yerlerimizi yeniden inşa ettik. Hasankeyf ilçemizde, ülkemizin sembol eserlerinden Ilısu Barajı’nın su tutmaya başlamasıyla yeni yerine taşıdığımız yerleşimlerden biridir. Planlanan 39,4 kilometrelik yaklaşık 30 kilometresiyle bugün açılışını yaptığımız tünel ve bağlantı yolları tamamlanmıştır. Batman'ın ilçeleri ve bölgedeki diğer yerleşim yerleri arasında hızlı ve konforlu bir ulaşım sağlanmış olacaktır." değerlendirmesini yaptı. 

Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

"Yaklaşık 2,5 yılda 910 milyon liralık yatırım tutarıyla hayata geçirdiğimiz tünelimizin ve yolumuzun Hasankeyfimize kazandırılmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Tüm ilçeleriyle Batman'ı ülkemizin önde gelen ihracat şehirlerinden biri haline getireceğiz.

"Her alanda ülkemize asırlık eserler kazandırmaya devam ediyoruz"

Hükûmet olarak kendi üzerimize düşeni yapmanın gayreti içindeyiz. Her alanda ülkemize asırlık eserler kazandırmaya devam ediyoruz. Batmanlı girişimcilerden de yeni yatırımlarla kendilerine sunduğumuz bu imkanları değerlendirmelerini bekliyoruz.

Medeniyetin, tarihin, kültürün şehri Batman'ın sanayisi, tarımıyla önündeki fırsatı kullanacağından şüphe duymuyorum. Ülkemizi ve özellikle bölgemizi varlık içinde yokluğa mahkum etmek, bunun için uğraşanların derdi ne sizsiniz, ne de evlatlarımızın geleceğidir.  Onlar kirli hesapların, karanlık odakların peşindedir.

"Türkiye'nin asırlık kayıplarını ve eksiklerini 20 yılda ikmal ederken çok daha büyük hedeflerin altyapısını kuruyorduk"

Biz ise ülkemizin tamamını kalkındırarak Türkiye'nin dünyanın en gelişmiş ilk 10 ülkesi arasında yerini alması için çalışıyoruz. Türkiye'nin asırlık kayıplarını ve eksiklerini 20 yılda ikmal ederken çok daha büyük hedeflerin altyapısını kuruyorduk. Cumhuriyetimizin ilk yüzyılını kapatıp yeni yüzyılını açmaya hazırlanıyoruz. Bu güzel metro ile tünelle ve önündeki viyadükle bu güzel şehirlerimize bağlantıları kuruyoruz. Gerek Bakanıma gerekse çalışma arkadaşlarına yemyeşil bir hazırlığı yapmış olmaları nedeniyle teşekkür ediyorum. Geçmişte bu kutlu yürüyüşün önü ideolojik kavgalardan mezhep çatışmalarına, terörden siyasi istikrarsızlığa kadar pek çok yöntemle kesilmek istenmişti. Batman çok bedel ödedi, Mardin çok bedel ödedi ve bu bedelleri artık ödemekten terörle verdiğimiz mücadele ile bitirdik. Yaşadığımız acılar ortak hafızamızda kayıtlıdır.

"Son 20 yılda ülkemizi demokrasi rayından çıkarıp yeniden eski günlerine döndürmek için pek çok deneme yapıldı"

Elbette son 20 yılda ülkemizi demokrasi rayından çıkarıp yeniden eski günlerine döndürmek için pek çok deneme yapıldı. Kardeşliğimize sıkı sıkıya sarılarak bu alçak gayretlerin hepsini boşa çıkardık. Dünyanın gündeminde kriz varken, dalgalanmalarla kökünden sarsıldığı bir dönemde geleceğimize güvenle bakabiliyoruz, biz büyümeyi konuşuyoruz. Dünyanın önünde kriz varken biz gözümüzü fıras dikiyoruz. Biz dostlarımızla giderek genişleyen bir kardeşlik çemberi kuruyoruz. 2023’te Türkiye Yüzyılı ahdimizin etrafında kenetlenerek ülkemizi dünyada hak ettiği yere sizlerle beraber taşıyacağız.  Geçmişte böyle kritik dönemlerde ülkemizin önü darbeyle, cuntayla, vesayetle kesenler inşallah bu defa başaramayacaklar.

"Küresel krizin etkileri sebebiyle canı yanan vatandaşlarımıza çok daha büyük kazanımlar sağlayacak hazırlıklarımız var"

Küresel krizin etkileri sebebiyle canı yanan vatandaşlarımıza çok daha büyük kazanımlar sağlayacak hazırlıklarımız var. Somut neticelerini yılbaşından itibaren daha iyi görmeye başlayacağız. Geriye doğru bakıp nereden nereye geldiğimizi daha iyi göreceğiz. Atalarımızın sabırla koruk helva olur sözüyle uygun şekilde umutla işimize bakacak, vizyonlarımızın altını dolduracağız. Bu duygularla bir kez daha açılışını yaptığımız Hasankeyf Tüneli ve bağlantı yollarının hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen herkesi tebrik ediyorum."