Gündem

Erdoğan'dan Libya açıklaması: Bu adımlar Sevr'in ters köşe edilmesi demek

"Montrö'de bize tanınan bir hak yok, istedikleri gibi gelip geçiyorlar; Kanal İstanbul'da böyle değil"

18 Aralık 2019 20:58

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile Libya arasında imzalanan mutabakata ilişkin konuşurken, "Şu anda öyle adımlar attık ki, bu adımlar Sevr'in ters köşe edilmesi demektir. Bu kadar önemlidir" dedi.

Erdoğan'ın dün (17 Aralık 2019) Küresel Mülteci Konferansı'na gittiği Cenevre'de gazetecilere yaptığı açıklamaların detayları öğrenildi. Erdoğan, Türkiye-Libya anlaşması sonrasında KKTC'ne insansız hava araçlarının yerleştirilmesine ilişkin de konuşan Erdoğan, "Buraların gerekirse sayısını artırırız. Daha da fazla artırma durumu söz konusu olabilir. İhtiyaca göre her şey her an değişebilir. Bunun yanında Libya bu tür ihtiyaçları kendisi de karşılıyor. Askeri güvenlik ve İş Birliği Anlaşması aramızdaki dayanışmayı daha da güçlü kılacak" ifadelerini kullandı.

"Buna çok uzaklar ama alışacaklar"

Geçitkale'ye inen insansız hava araçlarının konumu ve işlevine de değinen Erdoğan, "Bu süreci de aynı hızla devam ettireceğiz" diyerek devamının geleceğinin altını çizdi. Erdoğan devamında, "Herhalde bundan sonra Sayın Kılıçdaroğlu, 'Doğu Akdeniz'de var mıyız, yok muyuz' demez umarım. Bu kadar uzun bir kıyı şeridine sahip olan Türkiye'nin oralarda olmaması söz konusu olabilir mi? Ama bunların hayatından askeri, güvenlik gelmiş geçmiş değil. Buna çok uzaklar ama alışacaklar" ifadelerini kullandı.

"Libya ile yapılan anlaşma Sevr'in ters köşe edilmesi demektir"

Erdoğan, Türkiye-Libya'nın 27 Kasım'da imzaladığı mutabakat muhtırasıyla ilgili olarak da şunları kaydetti:

"Bizim olayımız beka meselesi. Ondan da öte tarih meselesi. Biz şu anda öyle adımlar attık ki, bu adımlar Sevr'in ters köşe edilmesi demektir. Bu kadar önemlidir."

"Türkiye-Libya arasındaki süreci daha da hızlandıracağız"

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis'ten bahseden Erdoğan, "Onlar Libya mutabakatının hukuka aykırı olduğunu söylüyorlar. Biz de tam aksine bu Uluslararası Deniz Hukuku'na uygundur diyoruz. Attığımız adımın bütün hesabının çalışmasını yaptık. Hatta daha öncesine dayanan bir çalışmaydı bu" diyerek Kaddafi dönemine işaret etti.

Erdoğan sözlerinin devamında, "O süreçte Kaddafi'nin ömrü yetmedi, belirli adımları atamadık ama arşivimizdeydi. Ama bunlar arşivimizden çıktı. Ve gerekli adımları atıyoruz" sözlerini kaydederken, "Türkiye-Libya arasındaki süreci daha da hızlandıracağız. İhtiyaçları olursa her an yardıma hazır olduğumuzu onlara ifade ettik" dedi.

Erdoğan'dan Kanal İstanbul için Montrö hatırlatması

Kanal İstanbul projesinin çevreye vereceği zararın ifade edildiği tartışmaların hatırlatılması üzerine konuya dair konuşan Cumhurbaşkanı şöyle dedi:

"Nasrettin Hoca damdan düştüğünde hemen doktor çağırmışlar. O da bana damdan düşeni getirin, doktoru değil. Biz damdan düştük biliyoruz. Bize zamanında Haliç temizlenmez, burayı doldurun dediler ama biz Haliç'i temizledik. Kaldı ki boğazlardan Montrö'de bize tanınan bir hak yok. İstedikleri gibi gelip geçiyorlar. Düşünün sizin boğazınızı kullanıyorlar, ama hiçbir şey elde edemiyorsunuz. Ama Kanal İstanbul'da böyle değil. Süveyş Kanalı ve diğerlerinde nasıl kendilerine dair hakları varsa biz de bu yatırımı yaptığımız zaman bu tür bir hukukumuz , hakkımız olacak. Kaza endişesi olmayacak, bu noktada işin bir de bu güzelliği var."

TIKLAYIN - Rıza Türmen yazdı: Kanal İstanbul ve Montrö Sözleşmesi