Gündem

"Erdoğan, 'Bana özel rapor hazırlayın' dedi; Ankara'da çok gizli bir toplantı yapıldı"

"Toplantıya ayakkabılarını çıkararak girdiler"

19 Mayıs 2019 13:14

Yeniçağ yazarı Ahmet Takan, seçimlerin ardından Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın bazı siyasetçiler ve akademisyenlerden özel rapor hazırlanmasını istediğini yazdı. Takan, Erdoğan'ın bu talebinin ardından Ankara'da lüks bir site içinde çok gizli bir toplantı yapıldığını iddia etti.

Takan yazısında toplantıya katılan bazı milletvekilleri, bazı eski milletvekilleri, bazı sivil toplum kuruluş başkan ve yöneticileri,  özel seçilmiş akademisyenler ve özel seçilmiş üst düzey bürokratların değerlendirmelerini paylaştı. Takan'ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Katılımcılar toplantının yapıldığı mekana ayakkabılarını kapıda çıkarak girerler. Başkan,kısa bir konuşma ile seçim yenilgisini gerçekçi olarak analiz etmek ve Erdoğan'ın verdiği talimat üzere  sunulacak raporu hazırlamak için bir araya geldiklerini anlatır.

Şimdi,katılımcıların  ana hatları ile yaptıkları değerlendirmeleri özetleyelim;

* "Irkçı bir parti  ile işbirliği yaptık. Bizim bunlarla ne işimiz var? Faydalarından çok zararları oldu. Bunlarla yola çıkmamız bize  Büyükşehirleri özellikle İstanbul'u kaybettirdi" (Bana,toplantı ile ilgili bilgileri aktaran kaynağım, bu eleştirinin özellikle Güneydoğu'dan gelen katılımcılardan geldiğini ve eleştirilerini yaparken "MHP" demediklerinin altını çizdi-aht-)

* "FETÖ ihanetini anlıyoruz. Ancak,ihanet çemberinin içinde olmayan,ticaretle uğraşmayan masum,inanmış,herhangi bir cemaate gider gibi bunlara gitmiş insanlar var. Bunların,tutuklu kalması,tecride uğraması tabanda büyük rahatsızlık yaratıyor. Üstelik bir de, adamı olan kurtarıyor adamı olamayan ceza çekmeye devam ediyor gibi çok güçlü bir kanaat var."

* "Özellikle üst düzey bürokratların parti ile bağları en aza indi. Liyakat sorunu var. Rüşvet mekanizmasına  karşı acil tedbir alınmalı."

* "Büyükşehirlerde neden kaybediyoruz? Kentlilerin AKP'den  kopma nedenlerini çok iyi incelemeliyiz. Yeni nesli, gençliği hızla kaybediyoruz. Politikalarımızdaki yetersizlikleri gözden geçirmeliyiz."

* "İYİ Parti mevcut partiler içinde AK Partinin yerini alabilecek en güçlü parti.İYİ Parti'nin saf değiştirmesini mutlaka  sağlamalıyız. Bu partiye karşı eleştiri olmaksızın  samimi tutumlar sergilemeliyiz. İYİ Parti ile aynı iklimde buluşmanın, birlikte yol almanın çarelerine bakmalıyız. Biz, merkezdeysek ve merkezde kalacaksak onları da alalım, beraber olalım."