Gündem

Erdoğan: Söz konusu İsrail olunca hak hukuktan bahseden AB ve BMGK'nın ne kadar aciz ve işlevsiz olduğunu hep birlikte gördük

01 Mart 2024 15:29

T24 Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Gazze’de yaşananlar savaş değil, soykırım girişimidir” mesajını vererek, "Söz konusu İsrail olunca BMGK’nın AB’nin sürekli hak hukuktan bahseden kurumlarının yıllardır bize örnek gösterilen yapıların ne kadar aciz ve işlevsiz olduğunu hep birlikte gördük" dedi. "Gazze’de sadece çocuklar, kadınlar ve siviller canice katledilmedi." diyen Erdoğan, "Aynı zamanda milyarlarca insanın uluslararası adalete dair inancı yok edildi” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3. Antalya Diplomasi Forumu’nda konuştu. Erdoğan konuşmasına 6 Şubat depremleriyle başlayarak, "Bilindiği gibi 6 Şubat 2023'te yaşadığımız asrın felaketi nedeniyle formumuz geçtiğimiz yıl iptal etmek zorunda kalmıştık. Dünyanın neresinde olursa olsun desteklerini esirgemeyen dostlara şükranlarımı bir kez daha sunuyorum" dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle: 

"İnsanlık olarak gerçekten sancılı sıkıntılı krizlerin yaşandığı bir dönemden geçiyoruz. Pek çok alanda ezberler bozuluyor. Gönül ister ki bu değişim insanlığın güncel sorunlarına çözüm getirsin. Açlığa, yoksulluğa çare olsun. Maalesef bu konuda ümit var ama konuşamıyoruz. Ülkeler arası gelir adaletsizliği artıyor. Savaşlar çok daha ağır geçiyor. Kültürel ırkçılık, yabancı düşmanlığı toplum içinde bir veba saldırı gibi yayılıyor. Refah huzur barış asrı olmasını umduğumuz beklentinin aksine buhranlar çağına dönüşmektedir.  Kültürel ırkçılık, yabancı düşmanlığı toplum içinde bir veba saldırı gibi yayılıyor. Refah huzur barış asrı olmasını umduğumuz beklentinin aksine buhranlar çağına dönüşmektedir. Türkiye, krizlerden en çok etkilenen ülkelerden biridir. İnsanlığın gündemini meşgul eden çatışmaların, riskler bizim yakın coğrafyamızda yaşanıyor.

Biz 40 yıldır terörle uğraşıyoruz. DEAŞ’la mücadele eden yegane NATO müttefikiyiz. Son dönemde protesto eylemi kılıfı altında Kur’an’ı kerime yapılan menfur saldırıların çoğu Türk büyükelçiliklerin önünde gerçekleştirildi. Düzensiz göç meselesinde 12 yıldır zaten ciddi baskı altındayız. Çatışmalardan ve terör örgütlerinin baskılarından kaçan yaklaşık 4 milyon sığınmacıya ev sahipliği yapıyoruz.

Türkiye’nin hiçbir hadiseyi görmezden gelme durumu yoktur. Hakikati konuşanların seslerinin kısıldığı günümüzde böyle bir misyonun zorluklarının farkındayız. Buna rağmen birilerini için rahatsız edici de olsa gerçekleştirmeye devam edeceğiz."

Gazze mesajı 

"İsrail’in sivil yerleşim yerlerini hedef alan saldırıları sonucunda bugüne kadar 30 bin Gazzeli şehit edildi. 70 binden fazla Filistinli yaralandı yaklaşık 2 milyon insan evlerinden uzakta göçe zorlandı. Gazze’de sadece çocuklar, kadınlar, siviller canice katledilmedi. Aynı zamanda milyarca insanın hukuka olan inancı yok edildi. Söz konusu İsrail olunca BMGK’nın AB’nin sürekli hak hukuktan bahseden kurumlarının yıllardır bize örnek gösterilen yapıların ne kadar aciz ve işlevsiz olduğunu hep birlikte gördük. Gazze’de yaşananlar kesinlikle bir savaş değildir, bir soykırım girişimidir. Çünkü savaşın bile uyulması gereken bir ahlakı, hukuku vardır. Netanyahu hükümeti katliam politikalarını dün olduğu gibi pervasızca sürdürebiliyor. Batılı güçler ise ‘tazıya tut, tavşana kaç’ iki yüzlü politikalarıyla dökülen kana ortak oluyor. Sözler eylemle desteklenmedikçe ne Filistin’deki zulmü durdurmak ne de uluslararası hukuka güveni sağlar. Filistin’deki zulmü doldurmak ancak Filistin Devleti'nin kurulmasıyla olur. Türkiye olarak hazır olduğumuz belirttik. Gazze’nin de yeniden toparlanmasına olan katkımızı sağlayacağız. Dünyanın 4 bir yanından hemen her hafta meydanları dolduran tüm Filistin dostlarına şükranlarımı sunuyorum.

Türk Devletleri Teşkilatı aracılığıyla Türk dünyanın birlikte daha güçlü kılınmasına yönelik çalışmasını sürdürüyoruz. Köklü bağlarımızın olduğu Afrika kıtası ve Latin Amerika ile işbirliklerimizi karşılıklı saygı çerçevesinde ilerleteceğiz."