Gündem

Erdoğan: Anketlerde manipülasyon var, sipariş üzerine yapılıyor

Erdoğan'ın yabancı basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantının soru-cevap kısmı basına kapalı gerçekleşti

20 Haziran 2019 15:01

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, yabancı gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, 23 Haziran'daki yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri öncesi yapılan anketlere ilişkin, "Anketlerde manipülasyon var, sipariş üzerine yapılıyor" dedi. Erdoğan, 23 Haziran'da sandıktan çıkan sonucu da kabul edeceklerini söyledi. 

Erdoğan, 23 Haziran seçimlerine ilişkin, "Seçim anketlerinde manipülasyon var. Sipariş üzerine yapılıyor. Asıl anket pazar günü yapılacak; sizlere de en ideal neticeyi verecektir. Sizin bir şeyi görmenizi istiyorum. 31 Mart’ta yapılan seçimlerde İstanbul’da AK Parti 39 belediyenin 25’ini almıştır. Bunun yanında Meclis’in kahir ekseriyetini kazanmıştır, komisyonların tamamı AK Parti'dedir. Başkan vekilliklerinin tamamı. Ortada bir topal ördek vardır. Şimdi bir seçime gidiliyor. Pazar günü yapılacak seçimde de netice tüm netliğiyle ortaya çıkacak ve nihai karar o akşam verilecektir. Çıkan neticeyi kabul edeceğiz, sonuçta bu seçim sembolik. Medyadan gelen teklifle kabine değişmez." ifadesini kullandı. 

Mazbatası elinden alınan CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu'nun yalan söylediğini iddia eden Erdoğan, "İsrafın olduğu bir İstanbul belediyesinde geldiğimiz noktaya kesinlikle gelinemezdi. Bunların hiçbirini kendisinin ispat etme gücü imkanı yok. Zerre kadar dürüstlüğü varsa eğer israf yolsuzluk varsa, bir kere grevi kötüye kullanmak başlığı altında belediye başkanlarının üstünde Demokles’in kılıcı vardır. Bizim belediyecilik anlayışımızda ne yolsuzluk ne israf olamaz. Bu İstanbul benim görev yaptığım zamanda 8.5 milyondu, şu anda 15.5 milyon. Bu kadar yatırımlar yapılıyor. Bunların yapıldığı İstanbul’da 29 milyardan bahsediliyor. Ki bunun 5 milyarı 5 seneye dağılıyor. Varsa yolsuzluk bunun götürüleceği yer neresidir, yargıdır. Partin var. Bunu yargıya taşısın." diye konuştu. 

Erdoğan, Sayıştay açıklama yaptı. Şimdi bu kişi bir defa yalancıdır. Yalancılığını birçok konuda ispat ettik. En son çıktıkları TV programında, önce moderatörle görüşme yapıyor, sonra da aldığı bilgilerle beraber çıkıyor. Programda yan tarafındaki kutular içinde bütün bilgileri taşıyan kartonlar ve soru sorulduğu anda hemen yanındaki kutucuklardan oradan çekiyor. Onu alıyor ve göstermeye başlıyor. Bu dürüstlük değil, tamamen yalana dayalı kampanyayı yürüten kişiyi İstanbul gibi bir yere faydalı olamaz." dedi. 

S-400 açıklaması: Temmuz'da teslimat başlayacak

Erdoğan, "S-400 işi bitti, temmuzun ilk bölümünde gelecek. Öyle zannediyorum ki önümüzdeki ayın ilk 15'’inde falan teslimatlar başlayacaktır. Bunların teslimatları başladığı andan itibaren nerelere yerleştirileceği TSK'mız tarafından belirlenmiştir. Yerleştirmek suretiyle süreci devam ettireceğiz. F-35 olmazsa dünyanın sonu değil. ABD'nin yaptırımlarına karşılık veririz." diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan geldi. Erdoğan'ın konuşması sonrası soru cevap kısmına geçildi. Toplantının soru-cevap kısmı basına kapalı olarak gerçekleştirildi.