Gündem

Erdoğan'a destek ilanı veren iş insanının yeğenine 5 yıl 10 ay hapis cezası

09 Mayıs 2019 18:35

İş insanı Zeynel Abidin Erdem'in yeğeni GENPA Telekomünikasyon ve İlet. Hiz. San. Tic. A.Ş'nin İcra Kurulu Başkanı Muhammed Fatih Erdem'in, "FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan yargılandığı dava karara bağlandı. Mahkeme, sanık Erdem'i "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırdı. Fatih Erdem hakkındaki iddianamenin haberleştirilmesinin ardından GENPA Telekomünikasyon'un Yönetim Kurulu Başkanı Zeynel Abidin Erdem 4 gazeteye "Bizi asla bölemeyeceksiniz!" başlıklı ilan vermiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a destek olunması çağrısında bulunmuştu.

GENPA Telekomünikasyon'un Yönetim Kurulu Başkanı Zeynel Abidin Erdem'in yeğeni GENPA İcra Kurulu Başkanı Fatih Erdem'in yargılandığı FETÖ davasında karar çıktı.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Muhammed Fatih Erdem getirildi. Duruşmada tanık Fatih Aktaş, Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) dinlendi. Aktaş, Bank Asya'nın zorlandığı bir dönemde, Türkiye çapında örgütle bağlantılı işadamlarının çağrıldığı bir toplantıda sanığı gördüğünü, bu toplantıda Bank Asya'ya para yatırılmasının istendiğine dair konuşmalar yapıldığını, ancak sanığın herhangi bir konuşma yaptığını görmediğini, sanığın herhangi bir taahhütte bulunduğunu da duymadığını söyledi. Tanık ifadesine karşı sanık Muhammed Fatih Erdem ise birçok toplantıya çağrıldığını belirterek, "Hatırladığım kadarıyla gittiğimde arabamı park edecek yer bulamadım. Oturacak yer bulamadım. Ayakta kaldım veya arkada oturdum. Bank Asya'ya ilgili olduğunu gördüm ve ilgimi çekmedi, çıktım" dedi.

"Beraatimi talep ediyorum"

Sanık Erdem esas hakkındaki son savunmasında da "İyi okullardan mezun olmuş, vatanına, milletine iyi hizmetlerde bulunmaya çalışmış bir insanım. Birçok önemli projelere imza attım. Örgütle iltisaklı hiçbir yurtta kalmadım. Şahsi Bank Asya hesabım olmadı. Bank Asya'ya ilgili herhangi bir talimat gelmedi. 6 aydır tutukluyum. Herhangi bir delil karartma durumum yoktur. Asla vatanın bölünmezliğine karşı bir düşüncem olmadı. Böyle bir işin içine düşmüş olmaktan son derece üzgün ve mağdurum. Beraatimi talep ediyorum" dedi. Sanık Erdem, Bylock'u Google playden indirdiğini, örgütsel konuşma yapmadığını da belirtti.

"Çok üzgün ve pişmanım"

Tutuklu sanık Muhammet Fatih Erdem son sözünde, "Ben ve ailem asla bu menfur, pislik ve bölücü örgütün faaliyetleri içinde yer almadık. Bilerek ve isteyerek bu örgütün içinde yer almadık. Bu işin bu hale gelmesinden dolayı çok üzgün ve pişmanım. Karar ne olursa olsun bu pişmanlığımın bilinmesini istiyorum" dedi. Mahkeme heyeti, sanık Muhammed Fatih Erdem'i, "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırarak tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Neler olmuştu?

Terör örgütü FETÖ/PDY’ye maddi destek sağladığı iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan GENPA İcra Kurulu Başkanı Fatih Erdem Aralık 2018’de tutuklanmıştı.

Jet hızıyla hazırlanan iddianamede Erdem’in terör örgütünün gizli haberleşme ağı olan ByLock kullanıcısı olduğu ve ‘mfatiherdem’ kullanıcı adını kullandığı belirtildi.

İddianamede GENPA Telekomünikasyon şirketinin Bank Asya hesaplarında terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen’in talimatı sonrasında hareket olduğu tespit edildiği belirtildi. 2013 yılında 500 bin dolar olan şirket hesabının 2014 yılında 1 milyon 500 bin dolara yükseldiği vurgulandı.

Gazetelere ilan verip Erdoğan’a destek olunmasını istemişti

Fatih Erdem hakkındaki iddianamenin haberleştirilmesinin ardından GENPA Telekomünikasyon'un Yönetim Kurulu Başkanı Zeynel Abidin Erdem 4 gazeteye "Bizi asla bölemeyeceksiniz!" başlıklı ilan vermiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a destek olunması çağrısında bulunmuştu.