Koronavirüs

Enfeksiyon uzmanı Prof. Mehmet Ceyhan, Koronavirüs'ü anlattı: Küresel salgın üç yolla bitebilir

"Hastalık kuluçka döneminde de bulaşabiliyor"

23 Mart 2020 16:07

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceylan, yeni tip Koronavirüs küresel salgının bitmesinin 3 şekilde mümkün olabileceğini söyleyerek, "Ya insanların önemli bir kısmı bağışık hale gelecek, ya aşı bulunacak, ya da virüs mutasyona uğrayacak ve insandan insana bulaş özelliğini kaybedecek" dedi. 

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, aşı çalışmaları ve yeni tip Koronavirüsün (Covid-19) küresel salgınının seyri hakkında açıklamalarda bulundu. Ceyhan pandeminin 3 yolla bitmesinin mümkün olduğunu anlattı.

Cumhuriyet'in haberine göre; Covid-19'dan korunmada ilk kuralın hijyen olduğunu belirten Ceyhan, herkesin bireysel olarak başta el temizliği olmak üzere sağlık görevlilerince belirtilen kurallara uygun davranmasının önem taşıdığını söyledi.

Pandeminin üç yolla bilebileceğini anlatan Ceylan şunları kaydetti:

"Ya insanların önemli bir kısmı bağışık hale gelecek ve virüs artık yayılamayacak ya da aşı bulunacak ve aşı ile insanları bağışık hale getirilecek. Üçüncü olarak virüs mutasyona uğrayacak ve insandan insana bulaş özelliğini kaybedecek. Pandemi ancak bu üç yoldan biriyle bitecek. Örneğin, SARS'ta virüs muhtemelen mutasyona uğradı ve o şekilde bitti."

"Hastalık kuluçka döneminde bulaşabiliyor"

Yeni tip Koronavirüs'ün kuluçka döneminde, hastalarda hiçbir belirti göstermediği süreçte insandan insana bulaşabildiğine dikkati çeken Ceyhan, "Hastalığın kuluçka süresi 2 ila 14 gün arasında değişiyor. Bu virüs, grip, menenjit, zatürre, suçiçeği, kızamık gibi damlacık yoluyla bulaşıyor. SARS ve MERS'te ise hastalık, bulgular başladıktan sonra bulaşabiliyordu ama Covid-19'da kuluçka döneminde hastalık bulaşıyor. Bu nedenle tedbirli olmak, sosyal izolasyona ve hijyene dikkat etmek hayati öneme sahip" ifadelerini kullandı.

Yeni tip Koronavirüs SARS ve MERS ile kıyasladığında daha bulaşıcı olduğuna işaret eden Ceyhan, "MERS'in bulaşıcılık katsayısı 2 idi, SARS'ın 1,8. Oysa Covid-19'un yaklaşık 3" dedi.