Çevre

Endonezya toksik atıkları geldikleri ülkeye geri gönderiyor

Endonezya, gelişmiş ülkelerden tarafına gönderilen atıkların toksik madde içerdiğinin ortaya çıkmasının ardından, bu atıkların geldiği ülkelere iadesini istedi

03 Temmuz 2019 12:46

Gelişmiş ülkelerin plastik atıklarını gönderme merkezi haline gelen Endonezya; Almanya, Avustralya ve ABD'den aldığı ve içinde toksik madde tespit edilen atıkları bu ülkelere geri göndereceğini duyurdu.

Sputnik Türkiye'nin haberine göre, geçen yıl bazı Asya ülkeleri, gelişmiş ülkelerin çöplerini almayı bırakmasının üzerine Endonezya plastik atıkların gönderildiği ana merkezlerden biri haline gelmişti.

Dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen 65 konteynerde yapılan incelemelerde, 38 konteynerde toksik atık, 11 konteynerde ise geri dönüşüme uygun olmayan madde tespit edildi. 

Çevre ve Orman Bakanlığı, gümrük Müdürlüğü’ne bir bilgilendirme yazısı yazarak bu konteynerlere izin verilmemesini istedi. Ayrıca denetlemenin daha da sıkılaştırılması talep edildi.

Bu konteynerlerin, Endonezya yasaları uyarınca geldikleri ülkelere iade edileceği belirtildi.

Endonezyalı yetkililer, geçen ay toksik madde tespit edilen ABD konteynerlerini iade ettiklerini duyurmuş, incelemelerin genişletileceğini açıklamıştı.