Politika

Emniyet Daire Başkanlığı'na atanmıştı; Bakan Murat Kurum'un eniştesi, İçişleri Bakanlığı Müşavirliği yapmış!

Ahmet Nehar Poçan’ın devlet görevi kıdemi yetmediği için vekâleten atandı

07 Eylül 2019 19:13

T24 ANKARA

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un eniştesi olan ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı’na getirilen Ahmet Nehar Poçan’ın daha önce de İçişleri Bakanlığı müşaviri olarak görev yaptığı ortaya çıktı. Poçan’ın Bakan Soylu’nun yakın çalışma ekibinde olduğu ve bakanlığın inşaat projelerinde görev aldığı öğrenildi. Poçan’ın, devlette üst düzey yönetici olmak için gerekli kıdem koşulunu taşımadığı için vekâleten göreve atandığı belirtildi.

Bakan Kurum’un kız kardeşiyle evli olan inşaat mühendisi Poçan’ın, Emniyet Genel Müdürlüğü’ndeki daire başkanlığı görevine atanmadan önce İçişleri Bakanlığı’nda bakan müşaviri olarak görev yaptığı ortaya çıktı. Konyalı tanınmış ailenin üyesi olan Poçan’ın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yakın çalışma ekibinde olduğu ve bakanlığın inşaat projelerinde görev aldığı öğrenildi.

Poçan, İçişleri Bakanı Soylu’nun onayı sonrasında EGM İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanı olarak atanmıştı.  Bu arada, Poçan’ın devlette üst düzey yönetici olmadaki “kıdem” koşulunu taşımadığı için vekâleten atandığı ifade edildi.  Emniyet yetkilileri, Poçan’ın atandığı makamın kadrosunun asli olarak inşaat mühendisi olduğunu, ancak Poçan’ın inşaat mühendisi olmasına karşın, devlette yeterli kıdemi olmaması nedeniyle asaleten değil, vekâleten göreve getirildiğine dikkati çekti.