Ekonomi

Emin Çapa: Faizlerin yükselmesinin tek nedeni Erdoğan

"Dış güç falan bunlar tamamen bahanedir"

25 Mart 2019 17:23

Ekonomi uzmanı gazeteci Emin Çapa, Halk TV'de katıldığı programda doların yükselmesinden, işsizlik verilerine kadar ekonomideki gidişe dair açıklamalarda bulundu. Son dönemde dolar/TL'deki yukarı yönlü eğimi yorumlayan Çapa, "Dövizin yükselmesi için ekonomi tarafında bir neden yok, nedeni siyasi" dedi.

"Tek nedeni Recep Tayyip Erdoğan'dır"

Yüksek faizin, enflasyonun ve işsizliğin sebebi olarak Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı işaret eden Çapa, "Faizlerimiz korkunç yüksek, faizlerin yükseklemesinin tek nedeni Recep Tayyip Erdoğan'dır. Bu faizler Recep Tayyip Erdoğan faizidir. Bu yüksek enflasyon Recep Tayyip Erdoğan enflasyonudur. Bu işsizlik Recep Tayyip Erdoğan işsizliğidir. Bu kriz Recep Tayyip Erdoğan krizidir. Dış güç falan bunlar tamamen bahanedir" ifadelerini kullandı.

Çapa, sözlerine şu ifadelerle devam etti:

"Dövizin normal koşulda yükselmesi için normalde ekonomi tarafında bir neden yok! Bunun nedeni siyasidir. Siyasi olarak, hükümetin ekonomi alanında yapacaklarına güvenilmediği içindir ve bir şey yapılmadığı içindir. İki, dış politikada da güvenilmediği içindir.

"Dövizin yükselmesinin bir başka nedeni ise; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası'na faiz baskısı yapacağı, onu faiz indirmeye zorlayacağı... Bankalar üzerinde böyle bir baskı var. Bu endişe nedeniyle de döviz yükseliyor"