Gündem

Emekli vekiller zamlı maaşları temmuzdan itibaren alacaklar

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi; emekli milletvekili aylıkları, memur maaş zamlarına paralel artacak

04 Temmuz 2022 13:53

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen önerge ile gösterge sistemine bağlanan emekli milletvekili aylıkları, bundan böyle memur maaş zamlarına paralel artacak. 

Habertürk'ün haberine göre, Temmuz ayında memur maaşlarına yüzde 40 zam yapılması durumunda emekli vekillerin aylığı Ocak ayına göre, yüzde 109.44 oranında artışla 39 bin 500 lira olacak. Geçen yıla oranla artış yüzde 140’a ulaşacak. Emekli vekillerin zamlı aylıklarının ödenmesine 2023 yılında başlanması öngörülürken, son anda yapılan değişiklik uyarınca bu aydan itibaren başlanacağı belirtildi.

Memurlara ek gösterge verilmesine ilişkin kanun teklifinin hafta içinde TBMM Plan Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmeleri sırasında değişiklik yapılarak milletvekillerinin emekli aylıklarının cumhurbaşkanı ödeneğine endekslenmesi uygulamasına son verilerek emekli vekil aylıkları göstergeye bağlandı. Bundan böyle emekli TBMM Başkanları ve başbakanlar 126.000 gösterge; emekli milletvekili, cumhurbaşkanı yardımcısı ve bakanlar da 115.225 gösterge üzerinden aylık alacakları öğrenildi.

Yürürlük tarihi Temmuz ayına çekildi

Komisyonda değişiklik yapılırken, aylıkların yeni sistem üzerinden ödenmesine başlama tarihi 15 Ocak 2023 olarak belirlendi, fakat ek göstergeye ilişkin kanun teklifinin Cuma gecesi TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri sırasında yürürlük tarihlerini düzenleyen son maddesi değiştirildi. Milletvekillerinin emekli aylıklarını gösterge sistemine bağlayan 13. maddenin yürürlük tarihi Temmuz ayı olarak belirlendi. Böylece emekli milletvekilleri bu aydan itibaren zamlı maaş alacaklar.

Vekillerin emekli aylığı katlanacak

Komisyonda belirlenen 126.000 ve 115.225 gösterge tutarları, memur maaş katsayısı ile çarpılarak, aylıkları belirlenecek.

2022 yılının Ocak-Haziran döneminde memur maaş katsayısı 0,235445 olarak uygulandı. Bu katsayı üzerinden yapılan hesaplamayla, “ek ödeme hariç” emekli TBMM Başkanları ve başbakanların aylıkları 29 bin 666 TL, emekli milletvekili, bakan ve cumhurbaşkanı yardımcılarının aylıkları da 27 bin 129 TL olacak. Ancak, Pazartesi günü enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla memur maaş katsayısı Temmuz ayından geçerli olmak üzere yeniden belirlenecek. Kesin rakam, Pazartesi açıklanacak enflasyon oranı ile belli olacak.

Beklendiği gibi memur maaşları yüzde 40 oranında artarsa emekli TBMM başkanları ve başbakanların aylıkları 41 bin 532 TL, emekli cumhurbaşkanı, bakan ve milletvekillerinin aylıkları ise 37 bin 981 TL’ye çıkacak. Tüm emeklilere verilen yüzde 4 oranındaki ek ödemeyle birlikte ellerine geçen emekli aylığı tutarı sırasıyla 43 bin 194 TL ve 39 bin 500 TL olacak.

Böylece hâlen 18 bin 860 TL olan emekli vekillerin aylığı yüzde 109.44 oranında, 31 bin 434 TL olan emekli TBMM başkanları ve başbakanların aylıkları ise yüzde 37.41 oranında artacak. 2021 yılı aralık ayına göre ise artış oranları emekli vekillerde yüzde 140, diğerlerinde yüzde 57.32’e ulaşacak.

Çalışmaya devam eden emekli vekillerin 2 maaş toplamı 95 bin TL'yi aşacak

Hâlen aktif görevdeki milletvekillerinin bir kısmı emekli vekillerden oluşuyor. Milletvekili maaşı şu an yaklaşık 40 bin lira düzeyinde. Memur maaşına paralel yüzde 40 oranında arttığında temmuz ayından itibaren 56 bin liraya yükselecek.

Aynı zamanda emekli olan aktif milletvekillerinin emekli aylığı da 39 bin 500 liraya çıkacağı için, aylık gelirleri 95 bin 500 lirayı bulacak.

Emekli TBMM başkanlarının maaşı, emekli cumhurbaşkanlarının maaşını geçecek

Yapılan değişiklik ile emekli TBMM Başkanlarının aylıklarındaki artış oranı gerek memurlara, gerekse emekli vekillere göre düşük kaldı. Ancak, emekli cumhurbaşkanı aylıkları bu yıl sadece yüzde 14.5 oranında artırıldığından ve temmuz ayında ayrıca bir artış yapılmadığından emekli TBMM Başkanları ve başbakanların aylıkları, emekli cumhurbaşkanlarını geçecek.

Daha önce emekli cumhurbaşkanlarının aylığı 100 TL ise emekli TBMM Başkanı ve başbakanlar 75 TL, emekli vekiller ise 45 TL aylık alıyorlardı. Yeni gösterge sistemiyle dengeler tümüyle değişti.

Emekli belediye başkanlarına ilave ödemede eşitlik sağlanacak

2008 yılından önce göreve başlayıp makam ve temsil tazminatından yararlanamayan emekli belediye başkanlarına her ay ilave ödeme yapılıyor. İlave ödeme tutarı belde, ilçe, il ve büyükşehir belediye başkanlarına farklı uygulanıyor.

2008 yılından sonra seçilen belediye başkanları arasında ise daha önce kamuda çalışmış olanlar ile çalışmamış olanlar arasında fark bulunuyordu. Kamuda hiç çalışmamış olanlar ilave ödemeden yararlanamıyorlar.

Yapılan değişiklik ile emekli belediye başkanları arasında ayrıma son verildi. Daha önce ilave ödemeden yararlanamayan belediye başkanlarının aylıklarında 2 bin 204 TL ile 5 bin 877 TL arasında değişen tutarlarda artış olacak.