Gündem

Emekli büyükelçi Ünal Çeviköz: Türkiye'nin Afrin'de PYD ile çalıştığı yönünde duyumlar alıyoruz

"PYD bir siyasi oluşum, YPG ise onun askeri boyutudur"

09 Kasım 2018 13:47

Eski Büyükelçi, CHP Milletvekili Ünal Çeviköz, ABD'nin PKK'nın üst düzey 3 yöneticisinin başına koyduğu ödülü hakkında değerlendirmede bulundu. Çeviköz, "ABD, PKK ile YPG arasında bir ayrım yaptığı açıklamalarından görülüyor. PKK yöneticilerine konan ödül de bu ayrımdan kaynaklanıyor" dedi. Türkiye'nin PYD ile çalıştığının yönünde duyumlar aldığını kaydeden Çeviköz, "YPG ile ilgili ABD'nin tutumun doğru olmadığını ancak  Türkiye'nin de PYD-YPG birleşkesi şeklinde kullandığı ifadenin bir ayrıma ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. O da şöyle, PYD bir siyasi oluşum, YPG ise onun askeri boyutudur. YPG bir terör örgütü olarak görünse bile  Afrin'de Türkiye'nin, Rusya ile birlikte PYD ile çalıştığına dair bazı duyumlar alıyoruz" ifadesini kullandı.

CHP'de dış ilişkilerden sorumlu genel başkan yardımcısı görevinde de bulunan Çeviköz, TBMM'de Avrupa Birliği Uyum Komisyonu'nun CHP'li üyeleriyle birlikte basın toplantısı yaptı. Ünal Çeviköz, AB sürecine ilişkin olarak, "Bu iktidar, Türkiye'yi AB sürecinde koparmak için elinden geleni yapmıştır. Artık hiçbir yeni fasıl müzakereye açılmamaktadır. Bu tablonun değişmesi için ya iktidarın değişmesi ya da iktidarın kendisini gözden geçirip politikalarını değiştirmesi gerekiyor.  İktidarın sandıklarda değiştirilmesi gerekmektedir. Biz CHP olarak müzakerelerin devam etmesi gerektiği görüşündeyiz. Buzluğa kaldırılmış olan görüşmelere son vermek doğru olmaz" diye konuştu. 

Ünal Çeviköz, ABD'nin PKK'ın sözde üst düzey yöneticileri için ödül koymasına ilişkin bir soruyu şöyle yanıtladı: "ABD ile Menbiç'te ortak devriye kararı alındı. Amerikalı askerlerin YPG ile ortak devriye yaptığı görüldü. Sonra  PKK'nın üç elebaşı hakkında ödül konuldu. Bunun hemen ardından da ABD'nin Suriye temsilcisi YPG'yi terör örgütü olarak görmediklerini açıkladı. PKK'yı ise terör örgütü olarak açıkladı.

"PYD siyasi bir oluşum"


Türkiye ABD ilişkilerini önemsiyoruz. ABD, PKK ile YPG arasında bir ayrım yaptığı açıklamalarından görülüyor. PKK yöneticilerine konan ödül de bu ayrımdan kaynaklanıyor bizim anladığımız kadarıyla. YPG ile ilgili ABD'nin tutumun doğru olmadığını düşünüyoruz. Ancak Türkiye'nin de PYD-YPG birleşkesi şeklinde kullandığı ifadenin bir ayrıma ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.

"Türkiye, Rusya ile birlikte Afrin'de PYD ile çalışıyor"


O da şöyle, PYD bir siyasi oluşum, YPG ise onun askeri boyutudur. YPG bir terör örgütü olarak görünse bile  Afrin'de Türkiye'nin, Rusya ile birlikte PYD ile çalıştığına dair bazı duyumlar  alıyoruz.  Üstelik Rusya'da PYD'nin bürosu olmasına rağmen biz sadece ABD'nin PYD ile olan ilişkisini eleştiriyoruz. Ancak Rusya'nın PYD ile olan ilişkisi hakkında bir eleştiride bulunmuyoruz. Bu dürüst bir yaklaşım değildir. Hükümetin bu konuda dürüst bir yaklaşım içine girmesini isteriz."

Ünal Çeviköz, bir gazetecinin 'Yani siz PYD'nin teror örgütü olmadığını mı söylüyorsunuz?’ sorusunu, "Öyle bir şey demedim. ABD ile ilgili eleştirileri yöneltilen Rusya ile ilgili de görüşleri dile getirmek gerekir. Türkiye tarafından böyle bir ayrım yapılmadığı ortada. Afrin’de PYD ile çalıştığına dair duyumlar alıyoruz dedim" diye cevapladı. (DHA)