Gündem

Emekli büyükelçi Oğuz Demiralp'ten dışarıdan büyükelçi atamalarına tepki: Herkes kendi mesleğini yapsın, niye hariciyecilerin ekmeğine el uzatıyorlar

16 Ekim 2019 18:42

Babıali TV'de 'Zeynel Lüle Bildiriyor' programına konuk olan emekli büyükelçi Oğuz Demiralp bazı  dışarıdan büyükelçi atamalarını eleştirdi. Demiralp "Herkes kendi mesleğini yapsın Niye hariciyecilerin ekmeğine el uzatıyorlar. İmtihana girip kazansınlar onlar da hariciyeci olsunlar. Olur mu öyle şey" dedi.

Gazeteci Zeynel Lüle'nin Suriye gündemli programında "Siz de zannediyorum, eski bir Dışişleri bakanlığı mensubu olarak, partili herhalde yabancı misyonlara Türkiye'yi temsilen atanmasını olumlu bakmayanlardansınız değil mi?" sorusuna isyan ederek şu yanıtı verdi:

"Hiç olumlu bakmıyorum.bir kere bu meslektir. Dışarıdan bir büyükelçi atadınız mı, meslekten bir memurun ekmek parasıyla oynamış oluyorsunuz.her şeyden önce böyle bir durum var ortada.

Hariciyeciler normal bir devlet memurudur, zengin insanlar değil, onlar da ekmek parası için çalışıyorlar, yaşıyorlar. 20-25 seneden sonra büyükelçi oluyorlar. Dolayısıyla her şeyden önce birisinin ekmek  parasıyla oynuyorsun.

Madem hariciyeye bu kadar meraklılar, imtihana girip kazansınlar, hariciyeci olsunlar birader yani. İmtihan herkese açık. Niye imtihanı kazanmadan büyükelçi olacakmış, onu anlamıyorum. Doğru bulmuyorum, yanlıştır.

"Herkes kendi mesleğini yapsın"

Zeynel Lüle'nin "Dışişleri bakanımız gerçi 'en başarılı elçilerin, dışarıdan atanan büyükelçiler olduğunu' söyledi, zannediyorum, o da tabii sizin olumsuz baktığınız görüşlerden bir tanesi olsa gerek" sözleri üzerine ise Demiralp şöyle yanıt verdi:

"Dışişleri bakanımızın Avrupa Konseyinde Parlamenterler Meclisi başkalığına seçilmesini, her zaman takdir etmişimdir, övgüyle anmışımdır ama bu konudaki ifadesine katılmıyorum. Yani o dışarıdan atanan büyükelçilerin bir kısmını şahsen de tanıyorum. Kendi alanlarında onlara bir şeyler söylemek de istemiyorum. O ayrı, ama bu meslek ayrı kardeşim, herkes kendi mesleğini yapsın. Yani niye hariciyecilerin ekmeğine el uzatıyorlar. İmtihana girip kazansınlar, onlar da hariciyeci olsunlar, olur mu öyle şey."