Ekonomi

Ekonomist Yeşilada: Bizi 21 Aralık gününe götürecek kur şoku başladı

Yeşilada, ekonominin faiz artışıyla da kurtarılamayacağını savundu

12 Haziran 2022 10:40

Ekonomist Atilla Yeşilada, ekonomi yönetiminin attığı yeni adımları değerlendirdi. Yeşilada yaptığı değerlendirmede son 3 iş gününde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) dolar kurunda patlamayı önlemek için piyasaya 1.5 dolar milyar sattığını belirterek, “Bence bizi ‘21 Aralık 2021: Film Devamı' gününe götürecek kur şoku başladı bile. Yolun sonunda 1970'lerin Kapalı Kambiyo Rejimi var” yorumunu yaptı.

Yeşialda,  “Güya doları düşürmeye yönelik tedbirler. Burnumuza koca Beypazarı havucu kaçmış, solunum yollarını tıkıyor, bunlar çubukla kulağımızda biriken kiri çıkararak çözüm arıyor” ifadelerini kullandı.

"Bu ekonomi yüzde 10.00 faiz artışıyla da kurtarılamaz"

Bireylere yönelik Gelire Endeksli İç Borçlanma Senedi (GES) ile döviz çekemeyeceklerini ve halka arz ücretlerinde indirim gibi düzenlemelerin yabancı yatırımcıyı cezbetmeyeceğini ifade eden Yeşilada, “Finans sektöründen başlayan dengesizlik, yani kaynakların müsrif kullanımı/verimsiz alanlara kaçması artık yumurtacılık işkoluna kadar bulaştı. Bu ekonomiyi yüzde 10.000 faiz artırımıyla da kurtaramazsın” ifadelerini kullandı.

"Başımıza gelecek her türlü felaket seçim kazanma amacıyla yapılacak"

Yazın enflasyonun düşmeyeceğini öngören, global emtia rallisinin de henüz yolun yarısında olduğunu ifade eden Atilla Yeşilada, “Anketlere göre, halk gerçek enflasyonun yüzde 100'ün üstünde olduğuna dair hemfikir. Sene ortasında yüzde 70 enflasyonu telafi edecek zamlar yapılacak. Seçmenin gönlünü alabilir mi? Seçim kasımda mı, nisanda mı, fark etmez. Dün Milat'tı, artık içilen her yudum su, öpülen her bebek ve başımıza gelecek her türlü felaket seçim kazanma amacıyla yapılacak” dedi.