Gündem

Eğitim İş Genel Başkanı: Meslek liseleri öğrencileri ucuz iş gücü oldu, patronlar mutlu

05 Mayıs 2023 08:32

Eğitim İş Genel Başkanı Kadem Özbay, Türkiye'de mesleki eğitimdeki öğrencilere ödenen asgari ücretin yarısı 4 bin 250 TL'nin yarısını bile patronların devlete ödettirdiğini belirterek, "İktidar, öğrenci ve öğretmenleri ucuz işçi görüp, okulları fabrikaya çevirdi" dedi.  

Özbay, meslek liselerinde yaşananları anlattı. Özbay, "MESEM ve meslek liseleri aracılığıyla, mesleki eğitimi bizzat MEB'in kendisi bozdu. Meslek lisesi öğrencileri ucuz iş gücü, öğretmenler ustabaşı görülüp, piyasa talebine göre zorla çalıştırılıyor. Öğrenciler ucuz işçi görülüp, okullar fabrikaya çevrildi" dedi.

"Fakirsin sen, fakir kal" denildi

Sözcü gazetesinin haberine göre Özbay, şöyle konuştu:

"AKP, cumhuriyetin en önemli kazanımı, yoksulların çocuklarının eğitimle kalkınma, umudunu çaldı. Atatürk'ün, ‘Kimsesizlerin kimsesi' dediği cumhuriyet tarihinde, yoksul çocuklar hiç bu dönem kadar kimsesiz ve çaresiz olmadı. Toplumsal sınıf farkını eğitimle ortadan kaldırmak yerine, toplumun çok büyük bir kesimine bu eğitimle, ‘Fakirsin sen, fakir kal' denildi.

"Öğrencilere temizlikçilik yaptırılarak diploma veriliyor"

Pandemide maske, depremde çadır, mobilya üretmek için seferber edilen meslek liseleri, MEB'in kara deliklerini kapatıyor. Meslek lisesinde, mesleki eğitim yok. Öğretmen ve öğrenciler, yemek malzemesi taşıyıp, yıkayıp, paketleyip, pişirip, bulaşık yıkıyor. Öğrencilere, kasiyer, komi, garsonluk, temizlikçilik, tezgâhtarlık yaptırılarak, diploma veriliyor.

"Patronlara ucuz iş gücü sağlanıyor"

Bu ağır çalışmaya karşılık üstelik, asgari ücretin yarısı 4 bin 250 lira olan maaşın yarısı, 2 bin 125 lirayı devlet karşılıyor. Bu sistem, patronlara asgari ücretin yüzde 50'sinin yüzde 50'si düşük rakama ucuz iş gücü sağlıyor. Meslek liseleri bir memleket meselesi değil, patronların ucuz iş gücü meselesidir."