Dünya

Dünya yanıyor | California'yı saran orman yangınları giderek büyüyor

Ancak yüzde 5'i kontrol altına alınabilen yangında 2'si çocuk 6 kişi hayatını kaybetti

30 Temmuz 2018 15:12

ABD'nin California eyaletinde devam eden orman yangınlar, binlerce itfaiyecinin müdahalesine karşın daha da büyüdü. Görevliler, sık sık yön değiştiren rüzgarlar ve kuraklığın Carr'daki yangını büyüttüğünü söyledi.

TIKLAYIN - Son facia Yunanistan'da; orman yangınlarında küresel ısınmanın da parmak izi var

Carr'daki, eyalet genelinde devam eden sekiz büyük orman yangınından en büyüğü.

Eyaletin kuzeyindeki Shasta Bölgesi'ndeki yangın ise şu ana dek iki çocuk ve büyükanneleri de dahil altı kişinin ölümüne yol açtı.

Sacramento'nun 240 kilometre kuzeyindeki Edding kasabasında yaşayan 70 yaşındaki Melody Bledsoe, beş yaşındaki Emily Roberts ve dört yaşındaki James Roberts, evlerinden tahliye edilmeyi beklerlerken hayatlarını kaybetti.

Evde henüz kimliği belirlenemeyen dördüncü bir ceset daha bulundu.

Yangın fırtınası

Geçen Perşembe günü alevlerle mücadele eden iki itfaiyeci öldü. Ferguson'daki yangını söndürmeye çalışan bir itfaiyeci de dün hayatını kaybetti.

Cuma gecesi büyüklüğü iki katına çıkan Carr'daki yangının sadece yüzde 5'inin kontrol altına alınabildiği ve şu ana dek 194 kilometrekarelik bir alanı tahrip eden alevlerin 500'den fazla yapıyı da yaktığı kaydedildi.

Geçen Pazartesi günü başlayan yangın, Perşembe günü Sacramento Nehrini aştı ve bir yangın fırtınasına dönüştü.

California Orman ve Yangın Koruma Kurumu Başkanı Ken Pimlott gazetecilere yaptığı açıklamada "Yangın hortumlarıyla karşılaşıyoruz, kelimenin tam anlamıyla kasırga diye tanımlanabilir." dedi.

Dört bölgede acil durum

Shasta Bölgesi'nden toplam 38 bin kişi tahliye edilirken, California Valisi Jerry Brown Shasta dahil üç bölgede acil durum ilan etti.

ABD Başkanı Donald Trump da bölgeye federal yardım yapılmasına onay verdi.

İlgili Haberler