Dünya

Dubai Şeyhi’nin karısı 31 milyon sterlinle kaçtı

Prenses'in Almanya üzerinden İngiltere'ye kaçtığı yönünde iddialar var

30 Haziran 2019 14:00

Dubai Şeyhi Muhammed el Maktum’un altıncı eşi Prenses Haya'nın iki çocuğuyla birlikte kaçtığı iddiası Arap dünyasında hızla yayıldı.

İddiaya göre, yanına 31 milyon sterlin alarak Dubai'yi ve kocasını terk eden Prenses, bir Alman diplomatın yardımıyla Almanya üzerinden İngiltere'ye gitti. Şeyh Maktum ise Instagram hesabından paylaştığı 'sert' bir şiirle iddiayı zımnen doğruladı.

Gazete Duvar'da yer alan habere göre Prenses’in Almanya üzerinden, üniversite eğitimini de aldığı İngiltere’ye kaçtığı konuşuluyor.

Almanya üzerinden İngiltere'ye kaçtı iddiası

İddia şu: Eski Ürdün Kralı Hüseyin’in kızı, mevcut kral Abdullah’ın da üvey kardeşi olan 45 yaşındaki Prenses Haya, 11 ve yedi yaşlarındaki kızı ve oğlunu da yanına alarak, Alman bir diplomat aracılığıyla Almanya’ya gitti ve buradan siyasi sığınma istedi.

Prenses ülkeden kaçarken, 31 milyon sterlini de yanına aldı.

Dubai ve Birleşik Arap Emirlikleri makamlarının Prenses’in iadesini istediği, Almanya’nın bunu reddettiği, Haya’nın ise bu sırada İngiltere’ye giderek Londra’da gizli bir evde kalmaya başladığı iddia ediliyor.

İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’nden mezun olan ve Şeyh ile 2004’te evlenen Prenses Haya’nın, 20 Mayıs’tan bu yana kamuoyu önüne çıkmaması ve yardım faaliyetlerinin reklamını yapmak için aktif olarak kullandığı sosyal medya hesabından paylaşım yapmaması da iddiaları güçlendiriyor.

Şeyh, karısının ardından şiir yazdı

Amerikan haber sitesi Daily Beast ise ilgili haberinde, 69 yaşındaki Şeyh Maktum’un sosyal medya hesabından paylaştığı şiire dikkati çekti. Kendisini ülke içinde bir ‘şair’ olarak sunan Maktum, ‘Yaşadın ve öldün’ başlıklı ‘şiir’de eşinin adını anmadan ‘ihanet’ ve ‘aldatılma’dan söz ediyor; “Seni hain / En kıymetli destekçine ihanet ettin ve oynadığın oyun ifşa oldu” dizeleri yer alıyor. Şiirde, “Yalancılık günlerin bitti ve nerede olduğunun, ne olduğunun önemi yok” deniliyor. Şiir, “Artık benim yanımda yerin yok / Kiminle meşgul olduysan ona git! / Ve bu sana yetsin: Yaşıyor musun, öldün mü, umurumda değil” dizeleriyle son buluyor.