Dünya

DSÖ: Depremlerden Türkiye ve Suriye'de 23 milyon insan etkilenmiş olabilir

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, Türkiye'de depremden etkilenen 13,5 milyon insan olduğunu söylemişti

07 Şubat 2023 12:35

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kahramanmaraş merkezli iki depremde Türkiye ve Suriye’de toplam 23 milyon insanın etkilenmiş olabileceğini söyledi.

DSÖ, dün Türkiye’de 10 ili ve Suriye’yi ağır bir şekilde etkileyen Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki depremden etkilenen toplam 23 milyon insan olabileceğini açıkladı.

 DSÖ’nün Avrupa’dan sorumlu üst düzey yetkilisi Catherine Smallwood, dün yaptığı açıklamada ”Maalesef depremlerde hep aynı şeyi görüyoruz. Ölen ya da yaralanan sayısı önümüzdeki haftalarda önemli ölçüde artabilir” demişti. Kurum, deprem nedeniyle hayatını kaybedenlerin 8 kat artabileceği uyarısında bulundu.

Pazartesi (6 Ocak) sabaha karşı saat 04.17'de Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7,7 büyüklüğünde ve saat 13.24'te Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Depremler; Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay illerinde büyük yıkıma neden oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uluslararası yardımı da içeren dördüncü seviye alarm verdiklerini açıkladı. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 7 gün milli yas ilan edildiğini duyurdu. Şimdiye kadar 10 ilde toplam can kaybı 3 bin 419'a yükseldi. Yaralı sayısı 20 bin 534, teyit edilmiş, yıkılan bina sayısı ise 5 bin 775 olarak açıklandı. Teyidi yapılmamış ancak yıkıldığı konusunda ihbar gelen bina sayısının 11 bin 302 olduğu bildirildi.  

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Yaşadığımız süreç son bir asırda yaşadığımız en büyük felakettir. Depremin ilk anından itibaren tüm ekiplerimiz harekete geçti. Bu deprem 13,5 milyon vatandaşımızı etkilemiş durumda. Gaziantep’te 581 yıkık bina var, can kaybı 468 oldu. Deprem bölgedeki 10 ilimizi doğrudan etkilemiştir." açıklamasını yaptı. 1