Dünya

Dört Alman vatandaşı, Hitler'in evinde doğum günü için anma yaparken yakalandı

22 Nisan 2024 14:44

T24 Dış Haberler

Batı Avustralya'da dört Alman vatandaşı, Nazi Almanyası diktatörü Adolf Hitler'in doğduğu eve doğum gününde beyaz güller bırakırken yakalandı. Polis, yakalananlardan birinin fotoğraf çektirirken Nazi pozu verdiğini ifade etti. 

Hitler, 20 Nisan 1889'da Braunau am Inn'de doğmuştu. Uzun yıllar devam eden tartışmaların ardından geçen sene evin bir polis merkezine çevrilmesi için çalışmalar başlatıldı. Yetkililer, bu projenin Nazi sempatizanların evi bir toplanma noktası olarak kullanmasının önüne geçeceğini umu ediyor. 

Pazartesi günü polis, iki kardeş ve onların sevgililerinin binaya gidip pencere nişlerine beyaz güller bıraktığını ifade etti. Evin önünde fotoğraf çektiren dörtlüden birinin Nazi selamı verdiği görüldü. Grup, devriyedeki polisler tarafından fark edildikten sonra polis merkezine götürüldü.

Nazi selamı veren kadın, sorgu sırasında hareketi şaka amaçlı yaptığını söylese de, polis telefonunda Nazi temalı mesajlar buldu. 

Polis, dört kişiyi de Nazi sembollerini yasaklayan yasayı reddettikleri gerekçesiyle savcılara rapor edeceklerini söyledi.