Yaşam

Doktorun tire isyanı

Doktor İlkay Munoz-Paris, soyadındaki tire (-) işareti yüzünden maaşını alamadığı iddiasıyla mahkemeye başvurdu.

30 Eylül 2011 03:00 T24-  Hem Türk hem ABD vatandaşı doktor İlkay Munoz-Paris, soyadındaki tire (-) işareti yüzünden maaşını alamadığı iddiasıyla mahkemeye başvurdu.


Vatan'ın haberine göre, İÜ Tıp Fakültesi mezunu Dr. İlkay Daşkaya (40), doktorasını yapmak için gittiği ABD’de evlendi ve “Munoz-Paris” soyadını aldı. Bu ülkede evlendiği için çifte vatandaşlık hakkı da kazanan Dr. İlkay Hanım, çeşitli sağlık kuruluşlarında çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönme kararı aldı.


Türkiye’den “Daşkaya” olarak gidip, ülkeye “Munoz-Paris” soyadıyla dönen Dr. İlkay Hanım, Sarıyer PTT Evleri Mahallesi Aile Sağlık Merkezi’nde görev yapmaya başladı.Dr. İlkay Munoz-Paris, bundan sonrasını açtığı “soyadı tashihi” davasının dilekçesinde şöyle anlattı: “Maaş hesabım için bankaya başvurduğumda, TC kimlik numaramdan ismimin göründüğünü, ancak halen soyadım olan ‘Munoz-Paris’deki (-) işareti nedeniyle işlem yapılamadığını, bu nedenle maaşımın bankaya yatırılamadığını öğrendim. Bankadan, işlem yapılamamasının nedeninin, (-) işaretinin Türkçe yazılımlı bilgisayar programlarında olmaması olduğunu söylediler.”