Ekonomi

Doğan Grubu'ndan "Hilton'u satıyor" iddiası hakkında açıklama

26 Eylül 2019 11:33

T24 Haber Merkezi

Türkiye'nin ilk 5 yıldızlı oteli konumundaki Hilton İstanbul Bosphorus'u satışa çıkardığı iddia edilen Doğan Grubu'ndan Sabah gazetesinin haberine yalanlama geldi. Doğan Grubu yetkilisi bazı iş insanlarının zaman zaman oteli satın almak için kendilerinden görüşme talep ettiğini söyleyerek, "Bu hususta Doğan ailesinin ne alınmış bir kararı ne de fiyat öngörüsü yok" açıklaması yaptı.

Sabah gazetesinde Feride Cem imzasıyla yayımlanan haberde "2005'te mülkiyeti Emekli Sandığı'na ait olan, Türkiye'nin ilk 5 yıldızlı oteli konumundaki Hilton'u Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan 255.5 milyon dolara satın alan iş insanı Aydın Doğan, oteli satışa çıkardı" ifadesi yer almıştı.

Haberde, "Doğan'ın, satın alım bedelinin çok üstünde bir rakam istediği konuşuluyor" ifadesi kullanılarak, "Nişantaşı ve Taksim'e yürüme mesafesinde, İstanbul Boğazı ve Tarihi Yarımada manzaralı otelin bahçesindeki bin 56 ağacı kesip yerine AVM, villa ve otel yapmak için rapor düzenleten Doğan'ın yatırım planı daha önce Anıtlar Kurulu tarafından engellenmişti" iddası öne sürülmüştü.

Doğan Grubu'ndan yalanlama

Doğan Grubu yetkilisi otelin arazisi için zaman zaman "Hilton satılıyor" şeklinde haberler yapıldığını hatırlatarak, "40 yıl ülkemiz medyasında görev yapmış Doğan ailesi ile ilgili bu tarz haberler üzücü, asgari bir saygı ve özen gösterilmeli" dedi.  

"Aslı yok"

Grubun yetkilisi, otelin, "Çok özel konumda" olduğunu ve zaman zaman iş insanlarından oteli satın almak niyetiyle görüşme talep ettiğini söyleyerek "Doğan ailesinin oteli satmak istediği şeklindeki haberin hiçbir aslı ve dayanağı yok" açıklaması yaptı.