Bilim / Teknoloji

Diyanet: MP3 indirmek günah!

"Kul hakkına girer. Allah katında cezası var."

21 Eylül 2008 03:00

Müzik sektörünü batma noktasına getiren "MP3" konusunda, Diyanet ve ilahiyatçılar "İnternetten korsan MP3 indirmek kul hakkına giriyor ve günah" görüşünde birleşti. 1990'lı yıllarla birlikte, bilgisayarda insan kulağının duyamayacağı frekansların silinmesi ve böylece bir şarkının birkaç megabit veriye dönüştürülmesinin yolu açıldı.

Bu teknolojiyle oluşturulan MP3 dosyalar, artık tüm dünyada hiçbir bedel ödemeksizin internetten indiriliyor. Sabah Gazetesi'nin haberine göre yeni albümlerden klasiklere kadar her tür müzik de bu yolla edinilebiliyor.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, bir başkası tarafından üretilmiş herhangi bir ürünün, rızası olmadan alınamayacağını, internetten indirilemeyeceğini belirterek şunları söyledi: "Telif haklarına riayet, dinen gereken bir husus. Telif haklarını korumamız lazım. Başkasının yazdığını onun izni, onayı olmadan indirerek onu kendinize mal etmek doğru değil. Bir insanın emeğinin rızası dışında elinden alınması doğru değil."

* Prof. Dr. Zekeriya Beyaz: Birileri eser üretiyor. Belki onun için 15-20 sene tahsil görüyor.
Yasak koymuş ise onu indiremezsiniz. Kul hakkına girer. Dünyalık cezası olduğu gibi Allah katında da cezası vardır.

* Prof. Dr. Beyza Bilgin: Bir şey, hukuki olarak cezayı gerektiriyorsa zaten dinen de yasaktır ve cezası vardır. Kişinin rızası dışında onun ürünü alınıyorsa bu günahtır.