Politika

Dışişleri'nden, Arbat Havalimanı'na yapılan İHA saldırısı hakkında açıklama

19 Eylül 2023 21:15

Dışişleri Bakanlığı, Süleymaniye’deki Arbat Havalimanı’na yapılan İHA saldırısı hakkında, "KYB'ye bağlı terörle mücadele grubu mensuplarının PKK/YPG'li teröristlerle birlikte talim yapmakta oldukları anlaşılmaktadır. Bu gelişme, KYB'ye bağlı bazı güvenlik unsurlarının terör örgütü üyeleri ile bir işbirliğini açıkça ortaya koymuş olması bakımından vahimdir" açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı, sosyal medya platformu X üzerinden, Süleymaniye’deki Arbat Havalimanı’na yapılan İHA saldırısı hakkında açıklama yaptı.

Dışişleri'nin yaptığı açıklamanın tam metni şöyle:

"Irak'ta PKK terör örgütü ve uzantılarının özellikle ülkenin kuzeyinde yoğunlaşan terör faaliyetleri ve bilhassa Suriye ile Irak arasında oluşturulan terör koridorundaki hareketliliği yakından izlenmektedir.

Bu minvalde Süleymaniye'de bulunan Arbat Havalimanı'nda 18 Eylül 2023 tarihinde meydana gelen patlama ile ilgili gelişmeler dikkat çekicidir.

Patlama esnasında KYB'ye bağlı terörle mücadele grubu mensuplarının PKK/YPG'li teröristlerle birlikte talim yapmakta oldukları anlaşılmaktadır.

Bu gelişme, KYB'ye bağlı bazı güvenlik unsurlarının terör örgütü üyeleri ile bir işbirliğini açıkça ortaya koymuş olması bakımından vahimdir.

Yaşanan bu son olayla terör örgütünün halkını adeta rehin aldığı Süleymaniye'ye yönelik tedbirlerimizin ne denli isabetli olduğu da bir kez daha teyit edilmiştir.

Türkiye hem Irak Merkezi Hükümeti'nden hem IKBY makamlarından PKK ve uzantılarını terör örgütü olarak tanımasını ve terörizmle samimi ve somut şekilde mücadele etmesini beklemektedir."