Gündem

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünden kimyasal silah açıklaması

"Alçakça iftiraları kategorik şekilde reddediyoruz”

18 Ekim 2019 21:18

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, uluslararası basında yayınlanan Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yönelik “Barış Pınarı Harekâtı” isimli askeri operasyonunda kimyasal silah kullandığı iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

Aksoy “Alçakça iftiraları kategorik şekilde reddediyoruz” dedi.

"TSK envanterinde kimyasal silah yok"

Aksoy’un açıklaması şu şekilde:

“Dünkü ve bugünkü bazı uluslararası basın organlarında, ülkemizin Barış Pınarı Harekatı (BPH) kapsamında kimyasal silah kullandığına dair asılsız iddialar yer aldığı görülmüştür. Terör örgütü tarafından yapılan dezenformasyona dayanan bu alçakça iftiraları kategorik şekilde reddediyoruz.

“Muhtelif vesilelerle de tarafımızca açıklandığı üzere, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde kimyasal silah bulunmamaktadır.

“Ülkemiz, Kimyasal Silahların Geliştirilmesi, Üretilmesi, Depolanması ve Kullanımının Yasaklanması ile İmhasına İlişkin Sözleşmeye (KSS) 1997 yılından beri taraftır. Türkiye ayrıca, yayılmanın önlenmesi alanındaki tüm temel uluslararası belgelere taraf ve ihracat kontrol düzenlemelerine üyedir. Bu kapsamda tüm yükümlülüklerini yerine getirmektedir.

“Öte yandan, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü, iddialar hakkında herhangi bir “soruşturma” başlatılmadığı ve iddiaların güvenilir olduğunun saptanmadığı bilgisini paylaşmıştır."

Uluslararası basında iddialar

Aralarında The Guardian, EuroNews ve Business Insider’ın olduğu çeşitli haber sitelerinde Birleşmiş Milletler kimyasal silah müfettişleri hafta başında Türkiye kuvvetlerinin karşı beyaz fosfor kullandığı iddialarına ilişkin bilgi topladıklarını yazmıştı. Haberlerde Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün (OPCW) cuma sabahı yaptığı açıklamada kullanılması yasak olan kimyasal silahların kullanıldığı iddialarından haberdar olduklarını ve bu silahların olası kullanımı konusunda bilgi topladıklarını söyledikleri bilgisi geçilmiş, Kürt Kızılay’ınınsa 6 hastanın "bilinmeyen silahlardan" dolayı oluşan yanıklarla hastaneye kaldırıldığı ve ne kullanıldığını belirlemek için çalışmaların sürdüğü açıklamasına yer verilmişti.

Bakan Akar “Suçu Silahlı Kuvvetlerimize atmaya çalışacaklar” demişti

Milli Savunma Bakanı 17 Ekim’de yaptığı açıklamada "Terör örgütünün kimyasal silah kullanıp suçu Silahlı Kuvvetlerimize atmaya, bununla ilgili algı oluşturmaya çalışacağına dair bilgiler geliyor" açıklaması yapmıştı.

Türkiye’den OPCW’ye 30 bin Euro

Öte yandan Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW), 17 Ekim’de Türkiye’nin OPCW Kimya ve Teknoloji Merkezi’nin hayata geçmesinde kullanılmak üzere OPCW Emanet Fonu’na 30 bin Euro katkıda bulunduğunu açıklamıştı.