Gündem

Dışişleri Bakanı Fidan, Britanya Dışişleri Bakanı Cameron ile görüştü

Bakanların Dışişleri Bakanlığı'nın İstanbul İstinye'deki temsilciliğinde bir araya geldiği öğrenildi

26 Ocak 2024 12:27

T24 Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Britanya Dışişleri Bakanı David Cameron ile bir araya geldi. İki Bakan'ın Dışişleri Bakanlığı'nın İstanbul İstinye'deki temsilciliğinde bir araya geldiği öğrenildi. 

Dışişleri Bakanlığı'nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada "Bakanımız Hakan Fidan, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Cameron'u İstinye’deki İstanbul Temsilciliğimizde ağırladı" ifadeleri yer aldı.

11:15’teki buluşmada Fidan ve Cameron, önce 90 dakika baş başa görüştüler. Heyetler arası görüşme ise çalışma yemeği formatında gerçekleştirildi.

Dışişleri Bakanlığı'nın görüşme paylaşımı

Diplomatik kaynaklara göre Dışişleri Bakanlığı’nın İstanbul Temsilciliği’ndeki görüşmede, başta Gazze olmak üzere bölgesel konular ve ikili ilişkiler ele alındı.

Dışişleri Bakanı Fidan’ın Ortadoğu’da kalıcı barış için Gazze’de ivedilikle tam ateşkesin sağlanması ve iki devletli çözümün hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladığı görüşmede, NATO kapsamında müttefiklik ilişkilerine de değinildi.

Cameron, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, İsveç'in NATO'ya katılım protokolüne ilişkin Cumhurbaşkanı Kararını imzalayarak, ilgili protokolü onaylamasından duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Karadeniz'in güvenliğinin önemine de değinilen görüşmede iki bakan, başta ticaret, ekonomi ve savunma sanayii olmak üzere, Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki ikili ilişkileri her alanda güçlendirme kararlılıklarını da teyit ettiler.

Britanya, Cameron'ın bölge gezisinin gündeminde Gazze olduğunu duyurmuştu

Britanya Dışişleri Bakanlığı'ndan geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, Gazze'de "sürdürülebilir ateşkes çabaları" kapsamında David Cameron'ın İsrail, Filistin, Katar ve Türkiye'yi ziyaret edeceği duyurulmuştu.

Cameron, İstanbul İstinye'deki temsilciliğinde ağırlandı (Fotoğraf: AA)

Cameron'ın bu hafta bölgedeki üst düzey liderlerle yürüteceği temaslarda Gazze'ye daha fazla insani yardım ulaştırılması, rehinelerin serbest kalması ve sürdürülebilir, kalıcı bir ateşkese ulaşılmasına odaklanacağı belirtilmişti.

Açıklamada, Cameron'ın Türkiye'de hükümet yetkilileriyle temaslarında Orta Doğu'da bölgesel güvenlik ve diğer gelişmeleri ele alacağı belirtilerek "Britanya ve Türkiye yakın ortaklığa sahip ve NATO ve Ukrayna'ya desteğin takviyesi ve terörizm ve yasa dışı göçle mücadelede önemli çalışmamıza devam edeceğiz" mesajı verilmişti.