Gündem

Din İşleri Yüksek Kurulu'ndan 'ekonomi' fetvasına ilişkin açıklama: İslam'ın ilkelerinin bilgisizce alaya alınması saygısızlıktır

27 Temmuz 2022 21:07

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, ekonomi ile ilgili verilen fetvaya yönelik eleştirilere ilişkin açıklama yaptı. Kurulun yazılı açıklamasında; kurul tarafından 2017'de hazırlanan bir fetvada geçen Hadis-i Şerifin medyada bağlamından kopartılarak gündeme taşındığı belirtildi.

Usul olarak hadis rivayetlerinin, diğer delillerle birlikte bağlamı dikkate alınarak anlaşılması gerektiğinin söylendiği açıklamada, "Şüphe yok ki; fiyatları tayin eden, darlık ve bolluk veren, rızıklandıran ancak Allah'tır" şeklinde nakledilen rivayette kastedilenin; 2012'de başkanlık tarafından yayımlanan "Hadislerle İslam" isimli kitapta açıklandığı ifade edildi. 

Eserde, 'Hz. Peygamber'in ticari işlemlerde spekülasyona, belirsizliğe ve taraflar arasında anlaşmazlığa yol açacak her tür muameleye mani olduğu ve fiili tedbir aldığı halde fiyat konusunda sınırlama getirmeyi uygun bulmadığına' yer verildiğinin bildirildiği açıklamada, eserdeki şu bölüm paylaşıldı: 

"Zira fiyatların sınırlandırılması, şehir dışından Medine çarşısına mal getirerek satan tüccarların, kendilerine başka pazarlar aramasına sebep olacak, dolayısıyla Müslüman şehir halkının sıkıntı yaşaması ve karaborsacılığa yenik düşmesi gibi bir sonuç oluşturabilecekti. Savaş şartlarının etkisini gösterdiği Medine çarşısını bir kez daha altüst edebilecek bir uygulama olacağı gerekçesiyle Hazreti Peygamber'in kaçındığı fiyat sınırlaması, sonraki yüzyıllarda İslam toplumlarında ortaya çıkan yeni şartlar doğrultusunda yeniden gündeme getirilmiş ve fiyatların aşırı derecede yükseltilmesini engelleyecek şekilde tedbirler alınmasına izin verilmiştir. İslam alimleri, doğuracağı neticeler açısından bu uygulamanın, Hazreti Peygamber'in dikkate aldığı maksatlara uygun olduğunu belirtmişlerdir."

"İslam'ın ilkelerinin bilgisizce alaya alınması saygısızlıktır"

Açıklamada, "İslam dininin kesin bir kar haddi koymadığı ve bunu piyasa şartlarına bıraktığı" görüşünün paylaşıldığı fetvanın, bazı medya mecralarında dini değerlerin hedefe konulduğu, metin içerisinde yer alan Hadis-i Şerifin alaya alındığı bir noktaya taşındığı belirtilerek, "Yüce dinimiz İslam'ın ilkelerinin bilgisizce alaya alınması, en hafif tabirle saygısızlıktır. Bu konuda yazan, konuşan, yorum yapan herkesi son derece özenli ve dikkatli olmaya davet ediyoruz" denildi. (AA) 

TIKLAYIN: Diyanet’ten “ekonomi” fetvası: Fiyatları tayin eden Allah’tır