Gündem

DHA YURT BÜLTENİ-13

'Amazon kadın' ve eşi Çıralı'ya geldi YENİ Zelanda'da 7 yıl boyunca vahşi doğada yaşayan ve 'Amazon kadın' diye anılmaya başlayan Miriam Lancewood ile eşi Peter Raine, yürüyerek çıktıkları Avrupa turunda Antalya'nın Kemer ilçesine geldi

27 Şubat 2018 20:03

\'Amazon kadın\' ve eşi Çıralı\'ya geldi

YENİ Zelanda\'da 7 yıl boyunca vahşi doğada yaşayan ve \'Amazon kadın\' diye anılmaya başlayan Miriam Lancewood ile eşi Peter Raine, yürüyerek çıktıkları Avrupa turunda Antalya\'nın Kemer ilçesine geldi. Teknolojiden uzak vahşi bir hayat süren çift, Kemer\'de bir bungalovda kalıyor.

Hollanda\'da beden eğitimi öğretmenliği yapan Miriam Lancewood (34) ile Yeni Zelandalı akademisyen Peter Raine\'nin (64) yolları Hindistan\'da kesişti. Burada tanıştıktan sonra 2010 yılında evlenen çift, Yeni Zelanda\'ya yerleşerek teknolojiden uzak, doğada kendi başlarına yaşamaya başladı. 2017 yılına kadar vahşi doğada, ormanın içinde çadırda yaşayan çift, yiyecek ihtiyaçlarını da avlanarak karşıladı. Miriam Lancewood\'un önce ok ve yayla, ardından daha fazla acı çekmemesi için tüfekle avladığı hayvanları yiyen çift, bu şekilde yaşamlarını sürdürdü. 

1000 KİLOMETRE YÜRÜDÜLER
Miriam Lancewood ve Peter Raine, yeni insanlar ve yerler keşfetmek amacıyla 2017 yılında Avrupa turuna çıktı. Fransa\'dan tura başlayan çift, yürüyerek sırasıyla İsviçre, Avusturya ve Almanya\'yı geçti. Geçtikleri ülkelerde zaman zaman soğuk hava koşullarında kendilerini çadırla korumaya çalışan, bazen vahşi ormanlarda arıların saldırısına uğrayan çift, bazen de bir yaban keçisini vurduktan sonra yaralı halde saatlerce takip etti. 

ÇIRALI\'DA KALIYORLAR
Yaklaşık 1000 kilometrelik yürüyüşün ardından çift otobüsle Bulgaristan\'a oradan da İstanbul\'a geçti. Sonrasında ise otostopla ve yürüyerek Antalya\'nın Kemer ilçesine ulaşan Lancewood ve Raine, tarihi Likya Yolu\'nu yürüdü. Daha sonra Ulupınar Mahallesi\'ne bağlı Çıralı mevkiine gelen Miriam Lancewood ve Peter Raine, girdikleri bir markette pansiyon sahibi Barış Elmas\'la tanıştı. Elmas, çifte kalmaları için Çıralı\'da bir bungalov ev verdi. Burada kalmaya başlayan çiftin ihtiyaçları da pansiyon sahibi tarafından karşılanıyor. Önümüzdeki hafta vizeleri bitecek Miriam Lancewood ve Peter Raine, Yeni Zelanda\'ya gitmeyi planlıyor. 

\'İLK YAKALADIĞIM HAYVAN AVUSTRALYA KESELİ SIÇANI\'
Kendisine kahraman olarak Robin Hood\'u seçtiğini söyleyen Miriam Lancewood, Avrupa ülkelerini yürüyerek geçtiklerini ve 1000 kilometre yol kat ettikten sonra Türkiye\'ye geldiklerini anlattı. Amazon hayatı yaşadıklarını kaydeden Lancewood, Yeni Zelanda\'da hafta sonları yürüyüş yaptıkları sırada bir anda vahşi doğada yaşama kararı aldıklarını belirtti. İlk başlarda zorlandıklarını belirten Lancewood, \"Annemden dolayı ben de aslında vejetaryendim. Evimizde asla et yemeği olmazdı. Ama vahşi doğaya ayak uydurmak zorunda kaldım ve et yemeye başladım. İlk yakaladığım hayvan Avustralya keseli sıçanı (opossum) oldu. Sıçan ilk başta kapana yakalandı ama daha sonra kafasından okla vurup öldürdüm\" dedi. 

\'ARI KOVANINA BASTIM, EŞİMİ SOKTULAR\'
Yeni Zelanda\'daki doğada eşekarılarının kovanına bastığını kaydeden Miriam Lancewood, arıların kendisini değil, arkasından gelen eşini boynundan soktuğunu, yerleşim yerlerine 3 günlük mesafede oldukları için yanlarında bulunan ilkyardım malzemeleriyle Raine\'ye yardım ettiğini ve o sırada çok korktuğunu belirtti. Lancewood, ilk defa yaban keçisi avını ve yaşadıklarını da şöyle anlattı:
\"Uzun süre yiyecek bir şey yakalayamamıştım. İsteğim yaban keçisi yakalamaktı. Eşimin yanından ayrılırken \'Bugün kesin bir tane vuracağım\' diye söz vermiştim. Aylar sonra bir yaban keçisi gördüm. Tam 6 ok attım. Yaraladım ama keçi kaçmaya devam etti. Uzun süre takip ettim. En son bir mağarada kıstırdım. Tam keçi kaçacakken, elimdeki bıçağı kaburgalarının arasına sapladım ve öldürdüm. Sonra onu 1 saat boyunca sırtımda taşıdım.\"

\'BANA AMAZON KADIN DEMELERİ HOŞUMA GİDİYOR\'
Yaban hayatı yaşamanın zor olduğunu anlatan Lancewood, \"Zor zamanlar geçirdik. Soğuk havalarda kendimizi koruduk. Aslında vahşi hayatta yaşamanın en zor kısmı güvenceniz yok. Döneceğimiz bir evimiz yok. Bu bizi daha çok özgürleştiriyor. Bana \'Amazon kadın\' diyorlar. Bu hoşuma gidiyor. Ama hala içimde bir feministlik var\" dedi.

\'SAMSUN\'DA YAŞAMIŞ AMAZONLAR ATALARIM OLABİLİR\'
Amazon kadınlarının Samsun\'da yaşadığına dair rivayetler olduğunu duyduğunu aktaran Lancewood, \"Samsun\'daki Amazon köyünü duydum. Orada yaşadıkları rivayet ediliyor. Hiç gitmedim ama gitmeyi istiyorum. Belki de orada yaşayan Amazon kadınlar benim atalarım olabilir\" diye konuştu.

KİTAP YAZDI
Miriam Lancewood. hayatını ve yaşadıklarını kaleme aldığı \'Woman in the Wilderness- Yabanda Bir Kadın\' adlı bir de kitap yazdığını aktarırken, bu kitabın Türkçe yayımlanmasını çok istediğini belirtti.
Peter Raine ise amazon bir kadınla yaşamanın sorun olmadığını belirterek, bundan keyif aldığını ve kadınların da avlanabileceğini kaydetti. Gelecek için plan yapmadığını söyleyen Raine, \"Spontane yaşamayı seviyoruz. Plan yapmıyoruz. Önümüze açılan kapılara uymaya çalışıyoruz. Lancewood\'la yaşamayı seviyorum. Amazon kadınla yaşıyorum. Ondan korkmuyorum. Ama ben bir yaban keçisi olsaydım ondan korkardım\" dedi. Yunan mitolojisini çok fazla araştırdığını belirten Raine, kitaplardan öğrendiklerinin birçoğunun yanlış olduğunu, Türkiye\'ye gelip Olympos\'u ziyaret ettikten sonra anladığını söyledi.

\'ONLARI TEKRAR AĞIRLAMAK İSTERİM\'
Çifti pansiyonunda ağırlayan Barış Elmas da ilk karşılaştıkları sırada Miriam\'ın suratında vahşi hayattan geldiğini anladığını ve kendilerine yardım etmek için pansiyonunda yer verdiğini belirtti. Barış Elmas, çifti gelecek yıllarda da ağırlamaktan çok mutlu olacağını ve bu daveti kendilerine yaptığını söyledi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-----------------
Yürüyüş detay
Yürüyüşte ayaklardan detay
Dereden geçiş
Dereden çıkışları
Çadır kuracakları yere geliş
Ağaçları birleştirme yakın detay
Alanın hazırlanması detay
Ateş yakılması yakın detay
Miriam Lancewood röportaj ilk İngilizce ve ardından Türkçe çeviriler
Miriam Lancewood\'un silahla ava çıkma detayı
Yüzden yakın detay
Miriam Lancewood röportaj Türkçe çeviri
Miriam Lancewood ok yapması eller yakın detay
Genel detay
Eller yakın detay
Peter Raine röportaj ilk İngilizce ardından Türkçe çeviri
Isınan suyun bardağa konulması yakın detay
Genel alandan detay 

Haber- Kamera: Levent YENİGÜN/KEMER (Antalya), (DHA)

===============================

18 çocuğa cinsel istismara 572 yıl hapis cezası (2)
AVUKAT SAYA: İNDİRİM UYGULANMADI

Adıyaman Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu üyesi avukat Zeynep Saya, 18 erkek öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklu yargılandığı davada, 571 yıl 11 ay 25 gün hapse çarptırılan hademeye verilen cezada indirim uygulanmadığını, bunun örnek teşkil edeceğini söyledi.
Baro adına davayı takip eden avukat Zeynep Saya, mahkeme heyetinin indirim uygulamayarak, üst sınırdan verdiği cezanın benzer davalarda da emsal kabul edilmesini beklediklerini kaydetti.
Çocuk istismarının önlenmesine ilişkin son dönemde, TBMM\'de başlatılan çalışmaları anlamlı bulduğunu da vurgulayan avukat Saya, \"Çocuk istismarının önlenmesine ilişkin Meclis\'teki çalışmaları çok anlamlı, çok değerli buluyorum; ama şu tehlikenin altını çizmek isterim. Biz, idam cezası kaldırmış bir ülkeyiz. İdam cezası, hukuki hatalarda telafisi olmayan bir yöntem biliyorsunuz. Kaldı ki biz hukukçular, cezada öncelikle aradığımız önleyicilik ve bir şekilde ıslah edicilik baktığınız ama idam cezasında ıslah edici bir özelliği yok. Gerger vakasında karar çıktı ve sanık çok ağır şekilde cezalandırıldı\" diye konuştu. 

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
---------------------------------
- Avukat Zeynep Saya ile röp
- Adıyaman Adliyesi
- Adliye giriş ve çıkışlar
- Genel ve detay görüntüler 

Haber-Kamera: ADIYAMAN-DHA)

====================================

Esnaftan, Mehmetçik Vakfı\'na \'Afrin\' desteği

TOKAT\'ta  30 yıldır pide salonu işleten İbrahim Koç, \'Zeytin Dalı Harekatı\'na destek olmak için bir günlük kazancını Mehmetçik Vakfı\'na bağışlama kararı aldı.

Kent merkezinde, Yeşilırmak Mahallesinde pide salonu işleten İbrahim Koç (50), bir günlük kazancının tamamını Mehmetçik Vakfı\'na bağışlayama kararı aldı. Koç, pide salonun önüne \'Afrin- Zeytin Dalı Harekâtını destekliyoruz. 27 Şubat Salı günü bütün kazanç Mehmetçik Vakfına bağışlanacaktır\' yazılı pankart astı. Bugünkü tüm kazancını ve personelin de yevmiyelerini Mehmetçik Vakfı\'na bağışlayacaklarını kaydeden Koç şöyle konuştu:

\"Afrin\'de şehit düşen Mehmetçiklerimiz için imkanlarımız dahilinde kazancımızı bağışlayacağız. Askerimiz orada olmasa, bizler burada ne rahat bir şekilde ne oturabiliriz, ne de çalışabiliriz. Onların sayesinde biz burada rahatız. Bunun için imkânlarımız dâhilinde bugünkü kazancımızı ve personelimizin yevmiyeleri ile birlikte Mehmetçik Vakfı\'na bağışlıyoruz\" dedi. 

Görüntü Dökümü:
-Dükkandan görüntü
-Pide pişirmeleri
-Astıkları afiş
-Fırın işletmecisinin konuşması

Haber-Kamera: Fatih YILMAZ/TOKAT,(DHA)

=========================

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir