Gündem

DHA İSTANBUL BÜLTENİ - 4

  1- İMAR BARIŞI İÇİN 3 AYDA 4 MİLYON 650 BİN BAŞVURU YAPILDI * Yaklaşık 1 milyon bağımsız yapıdan 2 milyar liranın üzerinde gelir elde edildi  Haber-Kamera: Özgür Deniz KAYA-Akın ÇELİKTAŞ-İdris TİFTİKCİ / İSTANBUL DHA İmara aykırı yapıların kayıt altı

06 Eylül 2018 19:13

 

1- İMAR BARIŞI İÇİN 3 AYDA 4 MİLYON 650 BİN BAŞVURU YAPILDI

* Yaklaşık 1 milyon bağımsız yapıdan 2 milyar liranın üzerinde gelir elde edildi 

Haber-Kamera: Özgür Deniz KAYA-Akın ÇELİKTAŞ-İdris TİFTİKCİ / İSTANBUL DHA
İmara aykırı yapıların kayıt altına alınması hedeflenen imar barışı düzenlemesi için vatandaşlar e-devlet üzerinden 8 Haziran\'da başvurularını yapmaya başladı. Gayrimenkul Uzmanı Hatice Kolçak, \"Süreç şu anda çok iyi gidiyor. Haziran\'dan bu yana çok ciddi bir başvuru var. Her geçen gün de artıyor. Şu ana kadar 4 milyon 650 bin kişi başvuru yapmış. Bu da yaklaşık 1 milyon bağımsız yapıya tekabül ediyor. Yaklaşık 2 milyar liranın üzerinde gelir elde edilmiş durumda\" dedi.
Türkiye\'deki 26 milyon konutun 13 milyonunu ilgilendiren ve 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılan binaları kapsayan imar barışı için başvurular devam ediyor. Ruhsatsız yapılar, ruhsatlı olup ruhsata aykırı imalatlar, iskan alamamış ya da iskanlı fakat daha sonradan değişiklik ve ilaveler yapılmış yapıları kapsayan imar affı için başvurular 31 Ekim\'e kadar sürecek.

\"2 MİLYAR LİRANIN ÜZERİNDE GELİR ELDE EDİLDİ\"
Konuyla ilgili Demirören Haber Ajansı\'nın sorularını yanıtlayan Gayrimenkul Uzmanı Hatice Kolçak, \"31 Ekim 2018 tarihine kadar başvuru yapabilecekler. Bakanlar Kurulu bu süreyi 1 yıl uzatabilir. E-devlet üzerinden \'yapı kayıt belgesi\' alarak başvurular yapılıyor. Ödemeleri ise bu yılın sonuna kadar yaptıkları takdirde imar barışı sürecine dahil olacaklar. Süreç şu anda çok iyi gidiyor. Haziran\'dan bu yana çok ciddi bir başvuru var. Her geçen gün de artıyor. 4 milyon 650 bin kişi başvuru yapmış. Bu da yaklaşık 1 milyon bağımsız yapıya tekabül ediyor. Yaklaşık 2 milyarın üzerinde bir gelir elde dilmiş durumda\" diye konuştu.

\"ART NİYETLİ OLANLAR VAR\"
Başvuruların doğru ve eksiksiz bilgilerle yapılması gerektiğini belirten Hatice Kolçak, \"Bir de art niyetli olanlar var. Bir kere başvuru yapabiliyorsunuz. Çok doğru bir şekilde yapmanız gerekiyor. Süreç 31 Ekim 2017\'den önceki yapıları kapsıyor; ama onlar bu tarihten sonra yeni kaçak kat, eklenti alanı yapanlar, sanki eskiymiş gibi başvuru yapmaya çalışıyorlar. Bu büyük bir cezai işlem demektir. Bunu yapmasınlar\" dedi.

\"KAÇAK YAPILAR KAYIT ALTINA ALINACAK\"
Yıkım ve mahkeme kararlarının süreçle birlikte iptal olacağını kaydeden Gayrimenkul Uzmanı Kolçak, \"İmar Barışı Haziran ayı başında yasal bir düzenlemeyle yapıldı. \'İmar affı\' değil, \'imar barışı\' demek daha doğru. Yasa; mağdur olan yapı sahipleriyle kamuyu barıştırmak üzerine yapıldı. Yasal düzenlemeyle imar barışı imara ve ruhsata aykırı yapılan kaçak yapı, eklenti alanı, kaçak kat gibi yapıları yasal düzenlemeyle kayıt altına alıyor. Bu yasadan faydalananlar, bugüne kadar herhangi bir abonelik alamamışlarsa, her türlü alt yapıdan yararlanmaya başlıyorlar. Haklarında devam eden bir mahkeme süreci varsa, bu ortadan kalkıyor. Bir yıkım kararı varsa, iptal oluyor. Kaçak yapılar, tüm bunlardan faydalanıyor olacak\" ifadelerini kullandı.

\"İMARA, RUHSATA AYKIRI YAPILAN HER TÜRLÜ KAÇAK YAPI...\"
İmar barışının kapsamına değinen Kolçak, \"Başvurular 31 Ekim 2017 tarihinden önceki yapıları kapsıyor. İmara, ruhsata aykırı yapılan her türlü kaçak yapı, kar ve eklenti alanı... Tüm bunların sahipleri başvuru yapıp kendi yapılarını kayıt altında alabilirler. Başvuru yapacaklar bilgileri doğru vermeli. Formları eksiksiz doldurmalılar. Yalan, hatalı beyan verildiği takdirde başvuruları iptal oluyor. Ayrıca yatırdıkları para da geri verilmiyor\" dedi.

\"TAPU YERİNE GEÇMEYECEK\"
Yapı kayıt belgesinin tapu yerine geçmeyeceğinin altını çizen Kolçak, \"Yapı kayıt belgesi binayı resmi olarak kayıt altına alıyor. Tapu süreci ikinci aşama. Daha sonra müracaat ederek tapunuzu alabiliyorsunuz\" diye konuştu. Sürecin ardından kaçak yapıların yıkılacağını kaydeden Kolçak, sözlerini şöyle sürdürdü:
\"Vatandaşlar çok şey kazanacak. 50 yılı aşkın bir süredir yapılan yapıların yarısından fazlası bu sürece giriyor. Bir türlü çözülemeyen, mahkemesi devam eden, yıkım kararı olan, abonelik ve alt yapı hizmeti alamayan bir sürü yapı var. Devlet imar barışı ile beraber vatandaşla barışmak istiyor; \'Ben sizi tanıyacağım, yapılarınızı kayıt altına alacağım. Ama bundan sonra böyle bir şey kesinlikle olmayacak.\' diyor. Bu binaları başka türlü yasal hale getiremezsiniz. Bu, çıkmaza girmiş bir konu. Bu süreçten sonra yapılmış hiçbir kaçak yapı tanınmayacak ve yıkılacak. 13-14 milyon kişinin başvuru yapacağı düşünülüyor.\"

Görüntü Dökümü: 
--------------------
-Gayrimenkul Uzmanı Hatice Kolçak ile röportaj
-Yapı detayları

06.09.2018 - 14. 22 Haber Kodu : 180906122

==============

2 - FREN YERİNE GAZA BASINCA KIRAATHANEYE GİRDİ : 2 YARALI

*Kaza anı kamerada

Haber-Kamera:Cengiz ÇOBAN-Ramazan EĞRİ-İSTANBUL-DHA
Ataşehir\'de bir otomobil park halindeki bir araca çarptıktan sonra bir kıraathaneye girdi. Kazada kıraathanede oturan 2 kişi yaralandı. Kaza anı güvenlik kamerası tarafından görüntülendi. 
Kaza saat 13.00 sıralarında Yenisahra Mahallesi Yıldırım Beyazıt Caddesi üzerinde meydana geldi. İddiaya göre Çiğdem Kaya\'nın kullandığı 34 KB 6912 plakalı araç cadde üzerinde seyir halinde ilerlediği sırada kontrolden çıktı.Sürücü  park halindeki araca çarptıktan soonra bir kıraathaneye girdi. Kazayı gören vatandaşlar polis ve sağlık ekiplerine haber verdi. Kazada kıraathanede oturan 2 kişi yaralandı.Yaralılar olay yerine gelen ambulanslarla hastaneye kaldırılırken, hayati tehlikelerinin olmadığı öğrenildi.

SÜRÜCÜ ŞOKA GİRDİ
Sürücü uzun süre kazanın şokunu atlatamadı. Sürücünün olay yerine gelen yakınları bir sandalyeye oturan kadını teselli etmeye çalıştı.    Görgü tanıkları \"yukardan aşağıya iniyordu, bir anda park halindeki araca çarptıktan sonra kıraathaneye girdi. Fren yerine gaza basmış herhalde. Masada oturan 2 arkadaşımız yaralandı \"diye konuştu.

KAZA GÜVENLİK KAMERASINDA
İki kişinin yaralandığı kaza güvenlik kameraları tarafından saniye saniye görüntülendi. Görüntülerde aracın cadde üzerinde yavaş bir şekilde ilerlediği görülüyor.Daha sonra bir  araca çarptıktan sonra kıraathaneye girdiği görülüyor.


Görüntü Dökümü
GÜVENLİK KAMERASI
-Aracın ilerlemesi
-Bir araca çarpması
-Kırarathaneye girmesi
-Genel ve detay görüntüler
AKTÜEL GÖRÜNTÜ
-Kahveden görüntü
-Yere düşen sandalyelerden görüntü
-Aracın görüntüsü
-Kadın sürücnün görüntüsü
-Kadın sürücü ile röp(ÖZEL)
-Görgü tanıkları ile röp
-Aracın çıkarılması
-Genel ve detay görüntüler

06.09.2018 - 14.37 Haber Kodu : 180906128

===============


3- GAZİOSMANPAŞA\'DA SAHTE İÇKİ OPERASYONU: 1 GÖZALTI
 
Haber: Çağatay KENARLI, İstanbul DHA
Gaziosmanpaşa\'da bir eve yapılan sahte içki baskınında 500 boş şişe ile 50 litre alkol ele geçirildi. 
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Gaziosmanpaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerine bir kişinin evinde sahte içki ürettiği yönünde ihbar yapıldı. Polis ekipleri ihbarı değerlendirerek şüphelinin Gaziosmanpaşa Merkez Mahallesi\'nde bulunan evine 5 Eylül\'de operasyon düzenledi. Polis ekipleri operasyonda şüpheli N.Ç.\'yi yakalayarak gözaltına aldı. Şüpheli N.Ç.\'nin evinde yapılan aramalarda çeşitli markalara ait 500 boş içki şişesi, 50 litre alkol, çok sayıda bandrol ve kapaklama aleti ele geçirildi. Gözaltına alınan şüpheli N.Ç.\'nin emniyetteki işlemleri devam ediyor.  Polis ekiplerinin şüphelinin evinde yaptığı aramalar polis kameraları tarafından görüntülendi. Evde yerlerdu kutularda bulunan boş şişeler, tuvalette bulunan bidonlar görüntülere yansıdı. 
 
Görüntü Dökümü
---------
POLİS KAMERASI
-Polis ekiplerinin evde arama yapması
-Evde bulunan kutulardaki boş şişeler
-Tuvalette bulunan bidonların görüntüsü
-Genel ve detaylar

06.09.2018 - 14.01 Haber Kodu : 180906114

=================================

4- BOĞAZI ÇAMUR KAPLADI

Haber - Kamera: Ali AKSOYER  / İSTANBUL DHA 
İstanbul\'da etkili olan yağmurun ardından İstanbul Boğazı\'nı çamur kapladı. Çamurlu yağmur sularının denize karışmasıyla deniz çamura büründü.

Görüntü Dökümü:
------------------------
Havadan görüntüler
Denizden görüntü
Genel ve detaylar 


06.09.2018 - 15.49 Haber Kodu : 180906147


 
 

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir