Gündem

DHA İSTANBUL - (geniş haber) - 5 İLDE GÖÇMEN KAÇAKÇILIĞI OPERASYONU 

Çağatay KENARLI, İstanbul DHA Göçmen kaçakçılığı yapan şüphelilere yönelik 5 ilde düzenlenen operasyonda 43 kişi gözaltına alındı

06 Aralık 2018 18:14

Çağatay KENARLI, İstanbul DHA
Göçmen kaçakçılığı yapan şüphelilere yönelik 5 ilde düzenlenen operasyonda 43 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin terör örgütleri FETÖ/PDY ve DHKP-C\'li kişilerinde arasında bulunduğu çok sayıda aranan kişiyi yurtdışına kaçırdıkları öğrenildi.  Yurt dışına kaçmak isteyen kaçak göçmenler için şebekenin en ucuz pasaportu 5 bin dolardan başlayan fiyatlara sattığı ve göçmenler için hazırladıkları sahte pasaport ile vizelerle yeni bir hayat sundukları ortaya çıktı. 
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticaretiyle Mücadele Şube ekipleri aralarında terör örgütleri FETÖ/PDY ve DHKP-C üyelerininde bulunduğu pekçok kişiyi yasadışı yollardan yurtdışına çıkarmaya çalışan göçmen kaçakçılığı şebekesini belirledi.  Polis ekipleri 6 ay boyunca teknik ve fiziki takiple 43 şüpheliyi belirledi. 

5 İLDE OPERASYON
Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticaretiyle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 28 Kasım\'da İstanbul merkezli, Van, Antalya, Mardin ve Kocaeli\'de bulunan şüphelileri yakalamak için ev ve işyeri adreslerine eş zamanlı operasyon başlattı. Yapılan operasyonda 43 kişi gözaltına alındı. 

ELE GEÇİRİLENLER ARASINDA YOK YOK
Polis ekipleri şüphelilerin kullandığı ev ve işyerlerinde yaptığı aramalarda çeşitli ülke ve kurumlara 120 sahte mühür, 128\'inin çalıntı olduğu belirlenen çoğu Avrupa ülkerine ait 415 pasaport, 218 çipli kimlik kartı ve sürücü belgesi, farklı ülkere ait 30\'u doldurulmuş toplam 330 vize yaprağı, 1000 pasaport ve sahte evrak yapımında kullanılabilecek çeşitli malzeme, sahte evrak yapımı için kullanılan 35 farklı cihaz ve alet, ruhsatsız tabanca ve tüfek, 590 mermi ve fişek, suçtan elde edildiği değerlendirilen 12 bin 100 ABD Doları, 50 gram 24 ayar külçe altın, 2 bin lira, 2 bin 900 Euro ile 200 Pound bulundu. Öte yandan bir şüpheliden Polis, MİT ve MOSSAD\'a ait kimlik belgelerinin sahtesi ele geçirildi .

FETÖ\'CÜ KARI KOCAYI ÖNCE YUNANİSTAN\'A ŞİMDİ İSE BRÜKSEL\'E YOLLAYACAKLARDI   
Polis ekipleri şebekenin, haklarında Konya\'da FETÖ/PDY soruşturmasında aranan ve Yunanistan\'a kaçtıkları belirlenen Ensar Çiftçi ve eşi Ayşe Çiftçi\'yi  Yunanistan\'dan Brüksel\'e gitme hazırlığında oldukları belirlendi. Bunun üzerine istihbarat birimlerine iletilen konuyla ilgili FETÖ\'den aranan karı ve kocanın yakalanması için çalışma başlatıldı.

DHKP-C\'li KADIN HAVALİMANINDA YAKALANDI
Göçmen kaçakçılığı yapan şüphelerin hazırladığı sahte pasaportla yurt dışına kaçmaya çalışan terör örgütü DHKP-C ile ilgili bir suçtan araması bulunan kadın şebekenin hazırladığı sahte pasaport ve vizeyle Atatürk Havalimanı\'nda yakalanarak gözaltına alındı. 

TEKNİK TAKİP SIRASINDA 87 GÖÇMEN YAKALANDI 
Polis ekipleri teknik takibe başladığı zaman takipte olan şüphelilerle irtibata geçen yasadışı yollardan Yunanistan ve Bulgaristan sınırından kaçmak isteyen, havayolu ve denizyoluyla yurtdışına kaçmak isteyen 87 kişi yakalandı. 

İTALYA\'YA SAHTE PASAPORTLA GİRMEK İSTEYEN 3 KİŞİ İADE EDİLDİ 
Öte yandan yasal olarak, Makedonya-Üsküp\'e giden 3 kişi burada şebekeden aldıkları sahte pasaportlarla İtalya\'ya girmeye çalışırken yakalandı. Polis ekiplerinin irtibata geçtiği ilgili makamlar 3 şüpheli hakkında İtalya\'dan sınırdışı işlemi başlatarak Türkiye\'ye yolladıkları öğrenildi. 

BU ŞEBEKEDE SAHTE PASAPORT EN UCUZ 5 BİN DOLAR
Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticaretiyle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri yurt dışına kaçmak isteyen kaçak göçmenler için göçmen kaçakçılığı şebekesinin en ucuz pasaportu 5 bin dolardan başlayan fiyatlara sattıkları öğrenildi. Şüphelilerin hazırladıkları sahte pasaport ve vizeleri yeni bir hayat vaadiyle sundukları ortaya çıktı. 

26 TUTUKLU, 16 ADLİ KONTROL, 1 SERBEST
Emniyetteki işlemleri dün tamamlanan şüpheliler adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden 1\'i savcılık sorgusunun ardındar serbest bırakılırken, 42 şüpheli tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edildi. 26 şüpheli çıkartıldığı mahkeme tarafından tutuklanırken, 16 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Görüntü Dökümü
--------
(Aktüel)
-Sergiden görüntü 
-Ele geçirilen pasaportlar
-Ele geçirilen mühürler
-Yazıcılar
-Silah ve tüfeğin görüntüsü
-Pasaport yaprakları
-Paralardan görüntü
-Genel ve detay görüntüler

(Polis Kamerası)
-Polis ekiplerinin içeriye girmesi 
-Şüphelileri yere yatırarak gözaltına alması
-Ev ve işyelrlerinde yapılan aramalar 
-Ele geçirelen pasaport malzemeleri
-Gözaltına alınan şüphelilerin üst araması yapılması
-Kurtarılan 87 göçmenin kamyondaki görüntüsü
-Göçmenlerin polis aracına bindirilmesi


 

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir