Ekonomi

DEVA Partili Gencal: BDDK düzenlemesini önceden haber alan şirketlerin eurobond alması CDS'leri düşürdü

DEVA Partili Gencal, BDDK'nın kredileri getirdiği sınırlamayı bazı şirketlerin önceden haber alarak yabancı yatırımcıların ellerinde eurobondları aldığını bunun sonucunda Türkiye'nin kredi risk primlerinde gevşeme olduğunu belirtti

28 Haziran 2022 16:21

Türkiye’nin iflas riskini gösteren CDS’ler geçen haftalarda 854’lere tarihi rekorlar kırarak, ekonomi gündeminde en çok konuşulan konuların başında gelmişti. 5 yıllık CDS’ler 850 baz puanları görürken 1 yıla kadar olan vadelerde bu oranlar 1000 baz puan seviyesinin de üzerine çıktı.

Cuma gününden itibaren ise bu seviyelerden gevşemeye başlayan CDS'lerin düşüş sebebi Finansal danışman ve DEVA Partisi Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Rıfat Gencal’a göre Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) cuma akşamı 900 bin dolar dövizi bulunan şirketlere getirdiği kredi kısıtlaması.

Gencal, düzenlemenin insider trading yoluyla önceden haber alan şirket ve bankaların içeride kredi bulamayacağını düşündüğü için yabancı yatırımcıların ellerindeki Eurobond’ları alması ile CDS’lerde gevşeme başladığını söyledi.

"Düzenlemeyi önceden haber aldılar"

Halk TV'den Nuray Tarhan'a konuşan Gencal, “Ellerindeki Eurobond’ları satan ve Türkiye riskini ortadan kaldıran yabancı yatırımcıların da CDS’leri ellerinden çıkartması nedeniyle CDS’in 5 yıllık vadelerde 770’li seviyelere, 1 yıllık CDS’lerin de 725’li seviyelere gevşemesine neden olduğunu düşünüyorum” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin gelire endeksli senet (GES) için Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “Doları 5-6 lira düşürecek” dediğine yönelik kulisin aslında bu düzenlemeyle ilgili olduğunu düşündüğünü savunan Gencal, şunları söyledi:

BDDK yaptığı düzenleme ile belirli kriterlerdeki şirketlerin elinde altın ve döviz nakit bulundurmaları halinde kredi kullanmalarını yasakladı. Bu nakit Türk Eurobond’larında değerlendirilirse BDDK tarafından nakit olarak değer olarak değerlendirilmiyor ve alınan Eurobond’lar eldeki fazla dövizi eritmiş olarak görülüyor. Bu düzenlemeden önceden haber aldığı düşünülen şirket ve bankaların yabancı yatırımcıların ellerindeki Eurobond’ları alması ile CDS’lerde de gevşeme başlaması söz konusu oldu.

Yabancı yatırımcılar, karşılarında alıcı bulamayınca satamadıkları Eurobond’lar karşılığında kendilerini temerrüt riskine karşı korumak için Türkiye CDS’i alma yönüne gitmiş ve CDS seviyeleri rekor düzeylere ulaşmıştır. Ellerindeki Eurobond’ları satan ve Türkiye riskini ortadan kaldıran yabancı yatırımcıların da CDS’leri de ellerinden çıkartması nedeniyle CDS’in 5 yıllık vadelerde 770’li seviyelere 1 yıllık CDS’lerin de 725’li seviyelere gevşemesine neden olduğunu düşünüyorum.

Eurobondlar’da da BDDK’nın yaptığı düzenleme nedeniyle aynı paralellikte bir hareket oldu ve yüzde 11.5’lere kadar çıkmış 5 yıl vadeli dolar cinsi Eurobond faizleri yüzde 9.6’lara kadar geriledi.

TIKLAYIN: Kulis: Bakan Nebati, Erdoğan'a 'GES'le dolar 5-6 lira düşecek' dedi

Insider Tranding ne demek?

İçeriden öğrenenlerin ticareti anlamına gelen tabir, sermaye piyasası araçlarının değerini etkileyebilecek, henüz kamuya açıklanmamış bilgileri şahsa veya üçüncü şahıslara menfaat sağlamak amacıyla kullanarak sermaye piyasasında işlem yapanlar arasında fırsat eşitliğini bozacak şekilde haksız yarar sağlamak veya bir zararı bertaraf etmek anlamına geliyor.