Gündem

Depremzedeye "kader planı" diyen Erdoğan, 2003'teki Bingöl depremi için "kader diye geçiştirilemez" demişti

08 Şubat 2023 16:33

T24 Haber Merkezi

10 ilin etkilendiği, 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremin 3. gününde merkez üssü Kahramanmaraş'a giden ve kendisiyle konuşan depremzedeye, "Olanlar hep oldu. Bunlar kader planının içinde olan şeyler" diyen Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan olmasından çok kısa bir süre sonra meydana gelen 2003'teki Bingöl depreminde, "Olay, kader diye geçiştirilemez" ifadesini kullanmıştı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Pazarcık İlçesi'nde incelemelerde bulundu. Erdoğan, arama-kurtarma çalışmaları hakkında yetkililerden bilgi alırken, depremzede vatandaşlarla da görüştü.

Erdoğan, kendisiyle konuşan bir depremzedeye, "Olanlar hep oldu. Bunlar kader planının içinde olan şeyler" dedi. 

Erdoğan'ın "kader planı" sözleri, 2003'te Başbakan olmasından kısa süre sonra meydana gelen Bingöl depremi için kullandığı sözleri akıllara getirdi. 

Erdoğan, şunları söylemişti:

"Yeraltında fay kırıklarından önce bağışlayın söylemek zorundayım, kırılan ar damarlarıdır. Malzemeden çalmanın arkasında ahlak hırsızlığı, demokrasiden çalmak, hukuk kapkaççılığı, siyaset yankesiciliği ve kamu yönetimi kalpazanlığı yatmaktadır. Bu olay, kamu otoritesinin devlet imkanlarını nasıl kullandığını bütün çıplaklığı ile ortaya koymuştur. Olay kader diye geçiştirilemez.

17 Ağustos depreminden sonra TBMM’de deprem araştırma komisyonu kuruldu. Komisyon, 38 öneride bulundu. Hükümetin neler yapıp neleri yapmadığı işte ortada. Sorun, sadece inşaat malzemesi çalmaya indirgenemez. Depremlerden sonra ortaya çıkan felaketler aslında geçmişten bugüne miras kalmış bir yönetim sorununun sonucudur. İnşaatlarda zemin etüdü, malzeme ve kontrol eksikliği varsa netice bu olur."

TIKLAYIN - Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan depremzedeye: Olanlar hep oldu, bunlar kader planının içinde olan şeyler