Kültür-Sanat

‘Deniz Koydum Adını’ ile başlayan yolculuğun 30. Yılı; Metin-Kemal Kahraman sahnede olacak

12 Mayıs 2024 12:52

T24 Haber Merkezi

Müzik yolculuklarına 1993 yılında "Deniz Koydum Adını" albümleriyle başlayan Metin & Kemal Kahraman, o günden bugüne albümleri, özgün eserleri, derlemeleri ve Dersim üzerine yürüttükleri etno-müzikolojik çalışmalarıyla sanatta 30’uncu yıllarını tamamladı

Kahraman kardeşler sanattaki 30. yıllarını Bostancı Gösteri Merkezi'nde bir konserle kutlayacak.

Mezopotamya'nın, geçmişi insanlığın varoluşuna uzanan zengin kültürlerini sahneye taşıyan Miraz grubu da iki sanatçıya sahnede eşlik edecek.

Metin-Kemal Kahraman ve Miraz'dan kendi repertuarlarının yanı sıra birlikte seslendirecekleri şarkılar, dillerin, inançların, kültürlerin birbirinin içinde yaşayabildiği, birbirine ses verdiği, el verdiği bir dünya özlemini simgeleyecek.

Konser 24 Mayıs’ta Bostancı Gösteri Merkezi’nde düzenlenecek.

Metin-Kemal Kahraman kimdir ?

Alevi ve Dersim kültürünü bestelerine uyarlarken, derlemelerle de etno-müzikolojik çalışmalar yürütüyorlar.

Metin-Kemal Kardeşler Dersim'in Pülümür ilçesine bağlı üç haneli bir dağ köyünde dünyaya geldiler. Çocukluklarının ilk yıllarını Erzincan'da geçiren kardeşler daha sonraları ise yazları Dersim'de köyde, kışları Erzincan'da olmak üzere yaşamlarını sürdürdüler. Bu onlara iki ayrı kültüre de tanıklık etme imkanı sağladı. Bu yüzden Erzincan'da konuşulan Türkçe'yi de, Dersim'de konuşulan Zazaca'yı da kendi dilleri saydılar. İlk, orta ve lise eğitimlerini Erzincan'da tamamladılar.

Kemal Kahraman 1983 yılında İstanbul Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Ancak 1984 yılında bu okulu bırakarak Ankara'da ODTÜ Felsefe bölümüne başladı.

Metin Kahraman ise 1984 yılında Marmara Üniversitesi, Basın Yayın Yüksek Okulu, Radyo Televizyon bölümüne girdi. 1985 yılında da, bu okulda okuyan bir kaç arkadaşıyla birlikte Grup Yorum’u kurdu.

Aynı yıllarda Kemal'de Ankara'da çeşitli amatör müzik gruplarında yer aldı.

1991 yılında tekrar bir araya gelen kardeşler 1993'te iki yıllık çalışmalarının ürünü olan "Deniz Koydum Adını" adlı ilk albümlerini gerçekleştirdiler.

Daha sonra Kemal eğitim amacıyla Almanya'ya yerleşti. Metin'de zaman zaman Almanya'ya giderek birlikte müzik çalışmalarını sürdürdüler. 1995 yılında kayıtlarını Berlin ve Türkiye'de gerçekleştirdikleri ikinci albümleri "Renklerde Yaşamak" bu sürecin ürünü oldu.

1990 yılından itibaren Dersim ve Erzincan yöresinde derleme çalışmaları yaptılar. Bölgenin tarihi ve sözlü edebiyatı, inançları, günlük yaşamı, adetleri, müziği gibi çeşitli konuları içeren bu çalışmaların ilk ürünü de Zazaca, Türkçe ve Kurmanci olmak üzere, o yörede konuşulan dillerde yaşlıların kendilerinin çalıp söyledikleri türkülerden oluşan "Yaşlılar Dersim Türküleri Söylüyor" albümü olmuştur.

Bu albüm, derleme çalışmaları yapanlara güzel bir örnek oluşturmuş ve olumlu tepkiler almıştır. Albüm aynı zamanda kendi türünde belgesel bir çalışma niteliğindedir.

1990 yılında, kayıtlarını Berlin'de gerçekleştirdikleri albümleri "Ferfecir" ile yeniden dinleyicileriyle buluşan kardeşler, halen Berlin'de yaşamakta ve çalışmalarını bu şehirde sürdürmektedirler. Kardeşler 1997'den beri birlikte müzik yaptıkları Serdar Keskin ve 1995'te Berlin'de tanıştıkları Dorethea Marien'i en önemli müzik ve yol arkadaşları olarak görüyorlar.

Besteleri ve şarkı sözleri kendilerine ait olan Metin & Kemal Kahraman kardeşlerin çalışmaları başka müzisyenler tarafından da seslendirilmiştir. Her ikisi de saz, cura ve gitar çalmakta ve şarkı söylemektedir.