Gündem

Demirtaş ve Selçuk Mızraklı, Mahsa Amini'nin ölümünü protesto etmek ve İran'daki direnişe destek vermek için saçlarını kazıttı

"Saçının teli göründü diye İran ‘ahlak polisi’ tarafından katledilen Mahsa Amini’nin acısını yüreğimizin en derininden hissediyoruz"

Selahattin Demirtaş

23 Eylül 2022 14:18

Başak Demirtaş, Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan ve bugün Küçükçekmece'de kamu görevlisine hakaret davası görülen eşi Selahattin Demirtaş ve Selçuk Mızraklı'nın İran'da Mahsa Amini'nin zorunlu başörtüsü yasalarını uygulayan ahlak polisi tarafından gözaltına alınmasının ardından ölmesini protesto etmek ve İran'daki direnişe destek vermek için saçlarını kazıttığını duyurdu. 

Saçlarını kazıtan Demirtaş

Başak Demirtaş, eşinin mesajını Twitter hesabından paylaştı. Demirtaş'ın mesajı şöyle: 

"Saçının teli göründü diye İran ‘ahlak polisi’ tarafından katledilen Mahsa Amini’nin acısını yüreğimizin en derininden hissediyoruz.

Baskı ve zulme karşı direnmek sadece kadınların sorumluluğu değildir. Kadınların cesurca öncülük yaptığı eşitlik ve özgürlük mücadelesine destek vermek ve İran’da özgürlük için direnen halkın yanında olduğumuzu belirtmek için hücre arkadaşım Dr. Selçuk Mızraklı ile beraber bugün saçımızı kazıttık.

Bütün zulüm, zorbalık düzenleri halkın direnişi karşısında er geç yıkılacaktır. Direnenlere bin selam olsun.

Mahsa Amini’ye Allah’tan rahmet ailesine ve halkımıza başsağlığı ve sabır diliyor; selamla birlikte dayanışma duygularımızı iletiyoruz."