Gündem

Demirtaş'ın basın danışmanı Karavil: Demirtaş'ın Kobani davasındaki savunması haberleştirilirken acele edildiğinden, sözleri bağlamından koparıldı

"Demirtaş, 'Sorunların silahla, şiddetle çözülemeyeceğini, PKK'nin silahları bırakması gerektiğini, bunun için de Öcalan ile görüşülmesi gerektiğinin doğru olacağını' belirtti"

Demirtaş Kobani davasından (Arşiv)

06 Eylül 2022 22:28

Zınar Karavil, basın danışmanı olduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın bugünkü Kobani davasında sözlerinin 'aceleyle haberleştirilirken bağlamından koparılarak aktarıldığını' açıkladı. Karavil, "Demirtaş'ın savunmasının SEGBİS tam çözümü, önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacaktır." dedi. 

Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın savunmasında, "Çözüm için Abdullah Öcalan yetkilidir. Türkiye Cumhuriyeti demokrasi karşılığında Öcalan ile görüşmelidir." sözleri haberleştirildi. 

HDP'nin Kobani davası duruşmasındaki gelişmeleri paylaştığı Twitter hesabında, Demirtaş'ın açıklamaları haberleştirilirken acele edildiğini belirten Zınar Karavil, sosyal medya hesabından şu düzeltmeyi paylaştı: 

"1- Demirtaş bugün duruşmada bir saati aşkın süre savunma yaptı. Sorunların silahla, şiddetle çözülemeyeceğini, PKK'nin silahları bırakması gerektiğini, bunun için de Öcalan ile görüşülmesi gerektiğinin doğru olacağını belirtti.
 
2- Demirtaş'ın savunması haberleştirilirken acele edildiğinden, sözleri bağlamından koparılmıştır. Durum budur ve Demirtaş bu görüşünü istikrarlı bir şekilde defalarca kamuoyuyla paylaşmıştır.
 
3- Ayrıca, Demirtaş'ın savunmasının SEGBİS tam çözümü, önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacaktır."