Politika

DEM Parti, İstanbul ve Mersin için CHP’ye kapıyı açık bıraktı: İstanbul, ikinci etap görüşmelerde netleşecek

DEM Parti'nin İmamoğlu'nu destek verip vermeyeceği ikinci etap görüşmeleri sonrasında netleşecek

12 Ocak 2024 14:53

CHP ile DEM Parti’nin önceki günkü buluşması, iki parti arasındaki gerilimi sonlandırdı. DEM Parti, aday çıkartacağını açıkladığı kentler arasında İstanbul ve Mersin’i saymayarak, kapıyı açık bıraktı. CHP’nin de DEM Parti’nin kazanma olasılığı yüksek bazı ilçelerde aday çıkartmayabileceği ileri sürüldü. İstanbul’da, DEM Parti’nin Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na destek verip vermeyeceği ise ikinci etap görüşmeleri sonrasında netleşecek.

Dem Parti eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ile Tuncer Bakırhan’ın dün CHP Genel merkezinde Genel Başkan Özgür Özel’le yaptıkları seçim gündemli görüşmede iki parti arasında önemli mesafe alındı.

Kulislere yansıyan bilgilere göre, görüşmede, İstanbul, İzmir, Ankara, Adana ve Mersin gibi kentlerde nasıl hareket edileceği masaya yatırıldı.

“Şeffaf görüşme”

DEM Parti’nin öncelikli talepleri arasında yer alan “şeffaf görüşme” kuralı, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in, bundan sonra her türlü görüşmenin kamuoyu önünde olacağını söylemesi ile yerine gelmiş oldu

Desteklenmeyecek adaylar

Görüşmede iki partinin oluşturulacak heyetlerle “hızlı iletişim” kurmaları konusunda mutabık kalındı. Özellikle Ankara, Bolu ve Aydın gibi illere özel önem veren DEM Parti, bu kentlerde CHP’nin adaylarını desteklemeyeceğini açık ve net bir şekilde ifade etti.

Ankara ve Bolu detayı

DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan’ın açıklamasına göre, parti yönetimi Ankara, Antalya, Bolu, Konya, Kocaeli, Kayseri ve Samsun’da kesin olarak aday çıkartacak. Parti yönetimi, CHP ile yapılan ilk görüşmeden itibaren Ankara’dan aday çıkaracağını net bir şekilde vurgulamıştı. DEM Parti, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a mesafeli olduğunu birçok açıklamada ifade etmişti. Ancak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e kapılar hep aralıklı bırakıldı. DEM Parti’nin, bazı büyükşehirlerde etkin olabileceği sayıda meclis üyeliği ve yine bazı büyükşehirlerde ilçe belediyelerinde CHP’nin de DEM Parti’yi desteklemesi taleplerinde bulunduğu belirtiliyor.

DEM Parti, Mersin’in Akdeniz ve Toroslar ilçelerinde destek bekleniyor. Özellikle Akdeniz Belediyesi’ni kazanma ihtimali bulunan DEM Parti’ye burada destek aranıyor. CHP, her iki ilçede bugüne kadar aday belirlemedi.

İstanbul düğümü ikinci etapta

DEM Parti, 13-14 Ocak'ta 90 seçim bölgesinde sandık kuracak ve 100 bin delegenin oyuyla ön seçim yapacak. Bunun ardından partinin kritik yerlerdeki tavrı netleşecek.

“Kent Uzlaşısı” detayı

DEM Parti, yerel seçim öncesinde “Kent Uzlaşısı” kavramı kapsamında farklı adayların da desteklenebileceğini açıklamıştı. Sol, sosyalist güçlerle yerelde ittifak yapılmasının da mümkün olduğu belirtilmişti.