Gündem

Darbe girişiminde komutanları rehin almışlardı; bir tek o ismin evi aranmamış

Eskişehir 1. Sulh Ceza Hakimliği arama yapılmasını makul şüphe yok” diyerek reddetmiş

28 Ekim 2019 08:04

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki cunta yapılanması tarafından 15 Temmuz 2016'da gecesi gerçekleştirilen darbe girişiminde üst düzey komutanları katıldıkları düğünden rehin alan timdeki yalnızca bir ismin evinin aranmadığı dikkati çekti. Söz konusu sanık Astsubay Burak Kolukısa'nın eski Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Teftiş Kurulu Başkanı Yunus Nadi Kolukısa'nın kardeşi olduğu öğrenildi.

Eskişehir 1. Sulh Ceza Hakimliği, 14 Kasım 2016'da komutanları rehin alan ekipteki Kolukısa'nın evinde arama yapılmasını “makul şüphe yok” diyerek reddetmiş.

Sözcü'den Asuman Aranca'nın haberine göre, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi, İstanbul Moda'da üst düzey komutanların katıldığı düğün, Konya 3. Ana Jet Üssü'nde görevli Gökhan Maldar komutasındaki MAK (Muhabere Arama ve Kurtarma) timi tarafından basıldı. Aralarında Astsubay Burak Kolukısa'nın da bulunduğu tim üyeleri düğüne katılan darbe karşıtı komutanları derdest ederek, Akıncı Hava Üssü'ne götürdü. Kolukısa dahil MAK timindeki şüpheliler tutuklandı. MAK timi üyeleri, kamuoyunda Akıncı Üssü olarak bilinen davanın sanıkları arasında yer aldı. Davanın eklerinde ise dikkat çekici bir ayrıntının yer aldığı ortaya çıktı.

Kalkışmanın hemen sonrasında sürdürülen soruşturma kapsamında Ankara Başsavcılığı, tim üyesi Burak Kolukısa'nın Eskişehir'deki evinde arama yapılarak, elde edilecek delillere el konulması talebinde bulundu. Ancak talebi değerlendiren Eskişehir 1. Sulh Ceza Hakimliği, 14 Kasım 2016'da komutanları rehin alan ekipteki Kolukısa'nın evinde arama yapılmasını “makul şüphe yok” diyerek reddetti. Bu nedenle Astsubay Burak Kolukısa'nın evinde arama yapılamadı. Kolukısa'nın da aralarında bulunduğu 481 sanık hakkındaki iddianamede de bu durumdan bahsedildi.

Düğüne katılan komutanları almışlardı

15 Temmuz darbe girişimi gecesi, dönemin Muharip Hava Kuvveti Komutanı Korgeneral Mehmet Şanver'in kızının Moda'daki düğününü basan darbeciler, dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal başta olmak üzere birçok generali rehin almıştı.

İddianameden, ikametinde arama yapılması talep edilmesine karşın, kabul edilemeyen tek sanığın Kolukısa olduğu anlaşıldı. Evinde arama yapılamayan sanık Burak Kolukısa'nın, geçen Perşembe günü görevinden istifa eden eski Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Teftiş Kurulu Başkanı Yunus Nadi Kolukısa'nın kardeşi olması dikkati çekti.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile yargı camiasında “İstanbul Grubu” olarak bilinen grup arasındaki kavgada, geçen hafta önemli bir gelişme yaşanmış ve İstanbul grubundan olduğu iddia edilen HSK Teftiş Kurulu Başkanı Yunus Nadi Kolukısa ile Genel Sekreter Fuzuli Aydoğdu görevlerinden istifa etmişlerdi. Yargı camiasında ise bakanlığın talebi üzerine istifaların geldiği konuşulmuştu.