Çevre

Danıştay 2013 yılında iptal etmişti: Silivri imar planlarına karşı suç duyurusu

2013 yılında iptal edilen ancak geçen aralık ayında yeniden yürürlüğe giren Silivri imar planlarına karşı suç duyurusunda bulunuldu

25 Ocak 2024 16:22

T24 Haber Merkezi

2013 yılında Danıştay tarafından iptal edilen ancak geçen aralık ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclisinde yeniden onaylanan “Silivri İlçesi Selimpaşa, Ortaköy ve Kavaklı Tem Otoyolu Güneyi 1/5.000 Ölçekli Revizyon Nazım İmar Planı”na ilişkin suç duyurusunda bulunuldu.

115 vatandaş, avukatları Doç. Dr. Tolga Şirin aracılığıyla Selimpaşa Mahallesi’ndeki konut alanlarının “park alanı’ ve “taşkın alan” ilan eden plana karşı suç duyurusunda bulundu.  

"Rant projesinin mevcut olma olasılığı hayli yüksektir"

2012 yılında kabul edilen imar planının açılan davalar sonucunda iptal edildiği hatırlatılan suç duyurusunda, o dönemde Silivri Belediye Başkanı olan Özcan Işıklar’ın sözleri aktarıldı. Söz konusu plan incelendiğinde önceki yargı kararının tamamen yok sayıldığı belirtilen suç duyurusunda, şöyle denildi:

“Bir önceki iptal kararına neden olan gerekçe (başlıca gerekçe, kanunda 'imar transferi' biçiminde bir usulün yer almamasıdır) sanki hiç yokmuşçasına hareket edilmiş ve müvekkillerin konutlarının bulunduğu bölge için 'imar transferi' usulü yine yeniden öngörülmüştür. Danıştay’ın kararının göz göre göre yok sayılması ve yine hiçbir kanuni dayanak olmamasına rağmen müvekkillere ait arazinin “konut alanı” olmaktan çıkarılması ve bu yöndeki bitmek bilmeyen ısrar, ortaya koyduğumuz 'yeterli şüphe'yi daha da güçlendirmiştir. Somut durumda, “imar planı” kisvesi altında bir 'rant' projesinin mevcut olma olasılığı hayli yüksektir."

Suç duyurunda, Eski Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın bilgisine başvurulması, süregelen diğer soruşturmalar varsa dosyaların birleştirilmesine, İmar Planının arkasında rantiye bulunduğu şüphesinden hareketle soruşturma başlatılması ve suça karışan kişilerin tespit edilip cezalandırılmaları talep edildi.