Gündem

Cumhuriyet: Ali Erbaş ile Din İşleri Yüksek Kurulu arasındaki gerilim, 3 yıl önceki “sigara” fetvasıyla başladı

Erbaş’ın kurul seçimlerine müdahale ettiği iddia ediliyor

09 Ocak 2023 08:03

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ile Din İşleri Yüksek Kurulu (DİYK) arasında süregelen gerilimin, Ali Erbaş’ın üç yıl önce verilmesini istediği “sigaranın haram olduğu” yönündeki fetvasının reddedilmesiyle başladığı iddia edildi. Bu yaşananın ardından Erbaş’ın kurul seçimlerine müdahale ettiği ileri sürüldü.

Cumhuriyet’in haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da sigaraya yönelik çıkışlarının olduğu süreçte Erbaş, fetva mercii olan kurula, “sigaranın haram olduğu” yönünde fetva verilmesi yönünde baskı yaptı. Ancak kurul bunu reddetti. Sigaranın “caiz olmadığı”na ilişkin bir fetvanın halihazırda bulunduğunu kaydederek “haram” şeklinde bir fetva veremeyeceklerini vurgulayan kurul, “Dini kaideler belli. Siyasi tartışmadan kurulu uzak tutun” tepkisini gösterdi.

Bunun üzerine Erbaş, sigaranın haram olduğunu duyurdu. Erdoğan da Ekim 2019’da Erbaş’ın açıklamasına atıf yaparak “Diyanet İşleri başkanımız da söyledi. ‘Haramdır’ dedi” ifadelerini kullandı. Kurula karşın Erbaş’ın “haram” çıkışı yapması ve kurulun buna karşı direnmesi, Erbaş ile kurulun arasını açtı.

Kurul ile Erbaş arasındaki ikinci çatışma da 15 Haziran 2020’deki kurula yeni üye seçiminde yaşandı. Edinilen bilgiye göre, görev süresi biten 12 kişi için yapılan seçimde, Erbaş ve ekibi tarafından belirlenen bir liste çıkarıldı. Seçilmesi istenen isimlerin listesi iletilerek “Başkan bu ekiple çalışmak istiyor. Sizden üst düzey çaba bekliyor. Bu konu çok önemli” telkininde bulunuldu. Bazı başkanlık personeline ise “El yazınızdan tespit edilirsiniz” tehdidinde bulunulduğu belirtildi.


TIKLAYIN - Cumhuriyet: Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Fiyatları tayin eden Allah’tır” hadisinin ardından savunma istemiş

TIKLAYIN - Cumhuriyet: Din İşleri Yüksek Kurulu'ndaki kavga küfre uzandı