Gündem

"Cumhurbaşkanlığı korumalarından avukata darp" iddiası

Darp edilen avukat: Tutanağa işkence altında imza attım

15 Nisan 2019 17:11

Demirören ve Kalyon gruplarının Çırağan Sarayı'ndaki düğünü sırasında trafiğe kapatılan Çırağan Caddesi'nde yürüyerek evine giden bir avukatın, caddedeki polislere yolun neden kesildiğini sorması üzerine darp edildiği ifade edildi.

Çırağan Sarayı'nda iki saat boyunca ters kelepçeli ve zaman zaman gözleri bağlı şekilde şekilde darp edilen avukat, Cumhurbaşkanlığı korumaları tarafından polise teslim edildi.

"Tutanağa işkence altında imza attım"

Artı Gerçekten Can Bursalı'nın haberine göre avukatla ilgili düzenlenen tutanakta, Cumhurbaşkanı'na hakaret ettiği belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı korumalarının hazırladığı tutanağa avukatın da imza atması için "İşkenceye devam ederiz" tehdidi yöneltildiği iddia edildi.

Bunun üzerine tutanak darp edilen avukat tarafından da imzalandı. Önce nöbetçi savcılığa, oradan da Cumhurbaşkanı'na hakaret suçunu işlediği gerekçe gösterilerek tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen avukat, çıkarıldığı mahkemede Cumhurbaşkanlığı korumaları tarafından hazırlanan tutanağı işkence altında imzaladığını belirtti.

Ev hapsi kararıyla hakkında adli kontrol işlemi uygulanan avukatın yüzünün tanınmaz halde olduğu görüldü.

Durakoğlu: Kolluk işkence şuçunu işledi

Olayla ilgili konuşan Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu, İstanbul Barosu olarak olaya müdahil olduklarını, İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi'nin de darp edilen avukatın hastane, gözaltı ve adliye sürecinde yanında olduğunu belirterek, kolluk güçlerinin işkence suçunu işlediğini ifade etti.