Gündem

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Halkın yargıya olan güveni yüzde 38

"FETÖ, adalete duyulan güvene de büyük kötülük yaptı"

21 Temmuz 2019 10:03

TBMM'de kabul edilerek yürürlüğe giren 11. Kalkınma Planının ele alındığı Plan Bütçe Komisyonu’nun son toplantısında ‘halkın yargıya bakışı’ konusu gündeme geldi. CHP Antalya Milletvekili Cahit Arı, yargıya güvenin yüzde 20 dolaylarında olduğunu söyledi. Arı’nın sözlerine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan yanıt  geldi.  Oktay, “Halkın güveni yüzde 20 değil yüzde 38” dedi.

Sözcü’den Emin Özgönül’ün haberine göre, Fuat Oktay’ın sözleri tutanaklara şöyle yansıdı:

“2018’de adalet hizmetlerinden memnuniyet oranı, yüzde 56,3’dür. Yasaların herkese tarafsız ve adil uygulandığını düşünenlerin oranı ise 2014 yılında yüzde 31.86 iken 2018 yılında yüzde 38.1 oldu. Tabii ki bu oranlar yüzde 20’nin çok üzerinde olmakla beraber, yeterli oranlar değildir”

CHP milletvekili Arı ise, “Bu ülkede yakın tarihe kadar en güvenilir kurumların başında yargı gelirdi. Yüzde 80 seviyelerindeki güven bugün düştü” ifadesini kullandı.

Bakan ne demişti?

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ise TBMM’de yaptığı açıklamada, “Amacımız, adliyenin önünden geçen bir vatandaşın ‘Yolun buraya düşerse içeride  beni adil şekilde yargılayacak hâkim ve savcılar var’ diye düşünmesidir. FETÖ, adalete duyulan güvene de büyük kötülük yaptı” demişti.