Ekonomi

Cumhurbaşkanı “IMF borç verebileceğimizi anlayınca vazgeçti” dedi; iktisatçı Mustafa Sönmez’den yorum geldi: O iş öyle değil

16 Şubat 2019 10:35

T24

İktisatçı yazar Mustafa Sönmez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘IMF’nin birkaç yıl önce Türkiye’den borç istediği ve Türkiye’nin borç verebileceğini anlayınca almaktan vazgeçtiği’ yönündeki açıklamasının gerçeği yansıtmadığını savundu.

Kişisel Twitter hesabından Erdoğan’ın IMF ile Türkiye arasındaki borç ilişkisine dair sözlerini paylaşan Sönmez, “O iş öyle değil. IMF’nin esas patronu ABD’dir. IMF kaynak havuzunu büyütmeye karar verince % 1 paya sahip Türkiye dahil üye ülkelerden katkı istedi. Ama Türkiye’ye sıra gelmeden kaynak ABD’den geldi. IMF herkese teşekkür etti. Hadise budur” yorumunda bulundu. Sönmez'in yorumu 30 dakika içinde yüzlerce kez yeniden paylaşıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma akşamı ATV-A Haber ortak yayınında gündemi değerlendirirken, IMF ile Türkiye arasındaki ilişki konusunda şunları söylemişti:

“Biz göreve geldiğimizde 23,5 milyar dolardı IMF'ye borç. IMF, CHP iktidarının, bu SHP olabilir CHP olabilir, birbirinden farkı yok. Biz bunları sesinden tanırız. Kucağımızda bulduğumuz IMF'yi peyderpey taksitlerimizi ödemeye devam ettik. Merkez Bankası'nın döviz rezervi 27,5 milyar da bizi rahatsız etti. Hatırlarsanız 2008'deki ekonomik krizde 'bu kriz bizi teğet geçer' demiştim. Şu anda gelinen noktada malum 2013 Mayıs'ında IMF borcumuzu sıfırladık. Bu işi biz başlatmadık ama biz çözdük. CHP bunu gündeme getiriyor. IMF bizden 2 sene önce 5 milyar dolar borç istedik. Ben o zaman Başbakandım, dedim ki 'verin' dedim. IMF vereceğimizi anlayınca borç almaktan vazgeçti. Şu anda IMF ile bizim ilişkimiz yok.”