Politika

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'genç başkan' talimatı

Son referandumda oy kullanan gençlerin sadece yüzde 35'i AKP'ye destek vermişti

27 Ağustos 2017 19:22

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın, partisinin Merkez Karar Yönetim Kurulu'nun (MKYK) toplantısında gençlik kollarındaki isimlerin ilçe başkanı yapılmasını istediği belirtildi. Partinin yaptırdığı anketlerde, gençlerden yeterince destek görmemelerinin bu kararda etkili olduğu belirtildi.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre; önceki gün Erdoğan başkanlığında yapılan ve dört saat süren MKYK toplantısında, parti birimlerinin yeni dönem çalışmaları konusunda brifing alındı.

Hükümet çalışmalarından çok parti genel merkezinin çalışmalarının masaya yatırıldığı toplantıda, ilçe kongrelerinin devam ettiği dile getirilirken, tüm MKYK üyelerinin ilçe kongrelerinde görevlendirilmesine karar verildi.

"Gençlere ve kadınlara öncelik vermeliyiz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kongrelerle ilgili değerlendirme yapılırken, "Partimiz yeniden yapılanırken, gençlere ve kadınlara öncelik vermeliyiz. Gençleri ve kadınları parti yönetiminde daha fazla görevlendirmek gerekir. İlçe başkanlarını belirlerken, gençlik kollarından isimleri başkan yapın. İl yönetimlerine de gençlik ve kadın kollarından yöneticiler getirin" mesajı verdi.

Parti tarafından daha önce yapılan araştırmalarda, gençlerin desteğinin azaldığı, son referandumda da oy kullanan gençlerin sadece yüzde 35’inin destek verdiği saptanmıştı. Parti kurmayları, azalan desteği arttırmak için önlem alınacağını belirttiler.

"Tasfiye değil, yenilenme"

Habere göre Erdoğan, kongre sürecinde zaman zaman dile getirdiği "metal yorgunluğu ve değişim" sözlerine de açıklık getirdi. Erdoğan, teşkilatlarda başlattıkları değişimin tasfiye olarak algılanmaması gerektiğini söyledi. Erdoğan, “Bu bir tasfiye değil, yenilenmedir. Görevden ayrılan tüm arkadaşlarımız başarısızlık nedeniyle ayrılmıyor. Biliyorsunuz üç dönem şartı teşkilatlarımız için de gerekli. Yenilenme adına yapılan görev değişiklikleri de var” dedi.

2019 seçimlerine bugünden hazırlanılması gerektiğini söyleyen Erdoğan, vatandaşlarla tek tek bağ kurulması gerektiğini belirterek, “Halka dokunacak işler yapmalıyız” dedi.

"Para ve güç ekseninde kurulan ilişkiler partiye zarar veriyor"

Toplantıda konuşan MKYK üyeleri de referandum sonuçlarının ardından yaptıkları analizleri paylaştı. Parti teşkilatlarının çalışmalarda, salon toplantıları yerine, ev ziyaretleri, yüz yüze ilişki, mikro sorunlara çözüm önerileri gibi başlıklara ağırlık verilmesi gerektiğini dile getirdiler. Parti örgütü ve belediyelerin insani ilişkiler yerine profesyonel ilişkiler içine girdiği, para ve güç ekseninde kurulan bu ilişkilerin partiye zarar verdiği saptamalarını dile getirdiler.