Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çipras'a iade edilmeyen askerleri sordu

Erdoğan: Darbeci askerlerin iade edilmemesi Türkiye ile Yunanistan arasında bir sorundur

13 Mayıs 2017 15:43

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Çin'in başkenti Pekin'de Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’la yaptığı görüşmede,  Yunanistan tarafından iade edilmeyen 8 askerin, Türkiye ile Yunanistan arasında bir sorun teşkil ettiğini söyledi. 15 Temmuz gecesi Yunanistan'a kaçan askerlerin darbede aktif rol oynadığını belirten Erdoğan, darbeye karışmış bu kişilerin Yunanistan'da durmasının doğru olmadığı, bu konuda gerekli adımların atılması gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Yunanistan Başbakanı Çipras’la görüşmesinde, şu ana kadar arzu edilen netice alınamamış olsa da Kıbrıs meselesiyle ilgili görüşmelerin devam etmesi ve pozitif bir gündemle meselenin çözüme kavuşturulması için çalışma yapılması konusunda mutabık kalındığı bildirildi.

AA'nın haberine göre, Erdoğan ve Çipras, görüşmede özellikle ikili ilişkiler ve üst düzey ziyaretlerin artırılması konusunu konuştu.

Bu çerçevede, Yunanistan ile yapılan İşbirliği Konseyi'nin bir sonraki toplantısının sonbaharda Selanik'te gerçekleştirilmesinde mutabık kalındı. İki ülke arasındaki ilişkilerde pozitif gündem oluşturulması için ortak çaba sarf edilmesi de vurgulandı.

Görüşmede, Yunanistan ile "iade edilmeyen darbeci askerler" meselesinin Türkiye ile bir sorun teşkil ettiği belirtilerek, darbeye karışmış bu kişilerin, Yunanistan'da durmasının doğru olmadığı, bu konuda gerekli adımların atılması hususunun altı çizildi.

 

"Serbest ticaret anlaşması imzalanmasıyla ilgili çalışmalara hız verilecek"

 

Ege'de gerginliklerin azaltılması, muhtemel sorunların diyalog yoluyla çözümü vurgulandı. Özellikle, askeri taraflar arasında iş birliği yoluyla çözülmesi konusunda Türk ve Yunan tarafı karşılıklı görüşlerini ifade etti.

Görüşmede, Çipras, 16 Nisan'daki referandumdan dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tebrik etti ve Türkiye'ye, AB sürecinde destek verdiklerini söyledi.

Şu ana kadar arzu edilen netice alınamamış olsa da Kıbrıs meselesiyle ilgili görüşmelerin devam etmesi ve pozitif bir gündemle meselenin çözüme kavuşturulması için çalışma yapılması konusunda mutabık kalındı.

Serbest ticaret anlaşması imzalanmasıyla ilgili çalışmalara hız verilecek

Erdoğan'ın, Pakistan Başbakanı Şerif'le görüşmesinde ise özellikle ikili ilişkilerin iyi devam eden seyriyle ilgili memnuniyet dile getirildi.

İki ülke arasında ekonomik ilişkilerin artırılması, enerji, ticaret ve yatırım konularında adım atılması hususunda mutabık kalındı. Kapsamlı bir serbest ticaret anlaşması imzalanmasıyla ilgili çalışmalara hız verilmesi konusunda görüş birliğine varıldı.

Diplomatik ilişkilerin 70. yılı münasebetiyle bir dizi etkinlik planlanan görüşmede, bununla ilgili çalışmaların da neticelendirilmesi ve kutlanması konusu ele alındı.

Öte yandan Afganistan'dan Suriye'ye kadar bölgedeki terörle mücadele ve güvenlik konuları da gündeme geldi.

 

Erdoğan, Gül Baba Türbesi'nin açılışına davet edildi

 

Erdoğan, Macaristan Başbakanı Orban ile görüşmesinde, Türkiye'ye AB konusunda verdikleri destekten dolayı teşekkürlerini iletti. 

Görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle ikili ticaret hacminin artırılması için daha yoğun bir çalışma yapılması gerektiğini belirtti.

Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader'in, Erdoğan'ı Gül Baba Türbesi'nin açılışı için sonbaharda Macaristan'a davet ettiği bildirildi.